Egzamin na prawo jazdy

i

Autor: Pixabay Trudniejszy egzamin na prawo jazdy? Przyszli kierowcy muszą przygotować się na zmiany

Informacje

Egzamin na prawo jazdy będzie jeszcze trudniejszy? Przyszli kierowcy muszą przygotować się na te zmiany

2024-02-29 7:41

Szykują się spore zmiany w kwestii egzaminów na prawo jazdy. Unia Europejska planuje wprowadzić nowy element, który od dłuższego czasu sprawdza się m.in. w Wielkiej Brytanii. Niewątpliwie utrudni to kandydatom na kierowców otrzymanie dokumentów. O co konkretnie chodzi?

Spis treści

  1. Zmiany w egzaminie na prawo jazdy 2024. Pojawi się dodatkowy element?
  2. Kiedy zmiany w egzaminie na prawo jazdy zaczną obowiązywać w Polsce?

Zmiany w egzaminie na prawo jazdy 2024. Pojawi się dodatkowy element?

Obecne egzaminy na prawo jazdy w Polsce wymagają od kandydatów na kierowców zaliczenia dwóch części – egzaminu teoretycznego, obejmującego znajomość przepisów i zasad prowadzenia pojazdów, a także części praktycznej, w której należy wykazać się umiejętnościami kierowania pojazdem na placu i w mieście. Unia Europejska planuje wprowadzić spore zmiany. Mają one dotyczyć pojawienia się dodatkowego elementu egzaminu teoretycznego, który z pewnością utrudniłby zdobycie uprawnień przyszłym kierowcom. Czym jest test percepcji zagrożeń?

To rozwiązanie od lat stosowane jest m.in. w Wielkiej Brytanii. Kandydaci na kierowców, aby otrzymać odpowiednie uprawnienia, muszą zaliczyć test rozpoznawania zagrożeń na drodze. Test percepcji zagrożeń z założenia ma przygotować kierowców na:

  • skuteczne rozpoznanie i ocenę ryzyka pojawiającego się na drodze,
  • przewidzenie niebezpieczeństw z odpowiednim wyprzedzeniem,
  • jak najszybszą reakcję na groźne sytuacje drogowe.

Nowe rozwiązanie pozwoliłoby nie tylko na sprawdzenie umiejętności i refleksu przyszłych kierowców, ale stworzyłoby także możliwość nauki przewidywania niebezpiecznych zdarzeń i jak najszybszego reagowania na nie. Kandydat, który podejdzie do egzaminu bez odpowiedniego przygotowania, z pewnością nie zaliczy tego elementu. Tak jest oczywiście również teraz, ale dodatkowy element zapewne wprowadziłby większą weryfikację.

Kiedy zmiany w egzaminie na prawo jazdy zaczną obowiązywać w Polsce?

Test percepcji zagrożeń miałby zostać wprowadzony jako obowiązkowy we wszystkich krajach wspólnoty europejskiej. Takie rozwiązanie zaproponowało Europejskie Stowarzyszenie Szkół Jazdy, a pomysł zawarty został w projekcie europejskiej dyrektywy w sprawie praw jazdy. Na ten moment nie zostały jeszcze podjęte decyzje mówiące, czy rozwiązanie rzeczywiście zostanie wprowadzone we wszystkich krajach UE. Jednak coraz więcej państw na świecie decyduje się na zastosowanie takiego rozwiązania, więc można się spodziewać, że będziemy mieli z nim do czynienia także w Polsce. Obecnie Komisja Europejska pracuje nad dyrektywą, która według planów ma pojawić się w 2024 roku.

ZOBACZ: Te auta złodzieje kradną najczęściej

Zwinęła portfel z lady sklepowej, wszystko się nagrało. Stała wprost pod kamerą