Egzamin na prawo jazdy będzie droższy! Zmiany od 1 stycznia 2023

i

Autor: Pixabay.com

Egzamin na prawo jazdy droższy! Ile trzeba zapłacić!

2023-02-14 7:40

Egzaminy na prawo jazdy w 2023 roku będą droższe. W grudniu 2022 roku prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która zmieniła cennik dla kursantów. Jeszcze w ubiegłym roku egzamin na kategorię B kosztował 30 zł za część teoretyczną oraz 140 zł za część praktyczną. Nowelizacja wprowadza też zmiany dla funkcjonowania WORD-ów.

Zmiany w cenach za prawo jazdy w 2023 roku

Podpisana przez Andrzeja Dudę nowelizacja ustawy „Prawo o ruchu drogowym” wprowadzi zmiany w cenach egzaminów na prawo jazdy. Zmieni się cennik części teoretycznej, jak i praktycznej. Co ważne, podpis prezydenta sprawi, że od 1 stycznia 2023 roku wejdą w życie zmiany istotne dla egzaminatorów. Ile teraz będą kosztować egzaminy? Maksymalne stawki za egzamin teoretyczny nie będzie mógł być droższy niż 50 złotych. A co z częścią praktycznie?

  •  egzaminy kategorii AM, A1, A2, A, B1, B, C1, D1 lub T, a także uprawnienia do kierowania tramwajem – 200 złotych,
  •  egzaminy kategorii B+E, C1+E, C, C+E, D, D+E, D1+E – 250 złotych.

Obecnie opłata za egzamin teoretyczny za prawo jazdy na samochód osobowy wynosi 30 zł, a za egzamin praktyczny to 140 zł. Stawki maksymalne będą każdego roku się zmieniać zgodnie ze wysokością inflacji.

Zmiany dla egzaminatorów i WORD-ów

Nowelizacja przepisów wprowadza możliwość przekazywania z budżetów województwa dotacji dla WORD-ów na realizację zadań publicznych. Dotacje nie będą mogły być wyższe niż 50 procent kosztów działalności ośrodka. Zasady ich udzielania mają być określane przez sejmik województwa i odbywać się będą na zasadzie umowy zawartej przez marszałka województwa z dyrektorem Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego.

Co więcej, warunki wynagrodzenia egzaminatorów również ma określić sejmik województwa i nie będą mogły być mniej korzystne niż dotychczasowe.

Podwyżki cen za egzaminy obowiązkowe

Wprawdzie od stycznia to do sejmików należy decyzja odnośnie do cen za egzaminy w Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego, jednak Związek Województw ma własne stanowisko w tej sprawie. Według niego podwyżki powinny być obowiązkowe, bowiem opłaty za egzaminy są podstawą budżetów WORD-ów – możemy przeczytać na portalsamorządowy.pl.

W związku z tym Związek Województw rekomenduje jednolitą cenę w całej Polsce, która wynosiłaby 50 zł. Jeśli chodzi o egzaminy praktyczne, wartości cen byłyby zależne od kategorii. Czym swoje stanowisko argumentuje związek? Według analizy przeprowadzonej przez Krajowe Stowarzyszenie Dyrektorów Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego, wprowadzenie maksymalnych stawek za egzaminy na prawo jazdy pozwoliłoby zminimalizować straty ponoszone przez niektóre WORD-y. Związek zwraca także uwagę na to, że od ostatniej nowelizacji, która miała miejsce w 2013 roku, wzrosło przeciętne wynagrodzenie miesięczne, a co za tym idzie, zwiększyły się koszty funkcjonowania WORD-ów, czyli m.in. koszty utrzymania floty, czy podatek od nieruchomości. Proponowane podwyżki według związku są także potrzebne do przeprowadzenia modernizacji i remontów.

Bezterminowe prawa jazdy do wymiany

Osoby, które przed 2013 rokiem dostały bezterminowe prawo jazdy będą zmuszeni do ich wymiany. Jak przewidują przepisy, wszyscy kierowcy, którzy przed 18 stycznia 2023 otrzymali dokument bez terminu ważności, muszą go zwrócić, zawnioskować o wydanie nowego „plastiku” i przy tym wpłacić stosowną opłatę (100 zł za wydanie i 50 gr za wpis do ewidencji).

Skąd mamy wiedzieć, kiedy wymienić taki dokument? Obowiązuje zasada 20 lat. Czyli prawo jazdy wydane np. 15 stycznia 2010 roku, będzie trzeba wymieć 15 stycznia 2030 roku. Cały proces wymiany bezterminowych uprawnień ma zakończyć się w 2033 roku.

Podkarpackie zasypane śniegiem. Jedni się cieszą, inni irytują
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE