E-papierosy: Rzeszowskie szpitale będą informowały sanepid o uszkodzeniach płuc!

i

Autor: Pixabay

E-papierosy: Rzeszowskie szpitale będą informowały sanepid o uszkodzeniach płuc!

2020-02-01 7:39

Lubicie modne elektryki? Są bardziej niebezpieczne niż Wam się wydaje. Główny Inspektorat Sanitarny zwrócił się z prośbą do polskich szpitali o monitorowanie pacjentów, których choroba może mieć związek z paleniem e-papierosów.

E-papierosy nie są mniej szkodliwe

Wydają się mniej szkodliwe, dlatego coraz więcej młodych osób po nie sięga. Okazuje się jednak, że e-papierosy stanowią ogromne zagrożenie dla zdrowia. Są równie szkodliwe, jak dymek tradycyjny:

"Od 2011 roku aż sześciokrotnie wzrosła liczba polskich uczniów, którzy próbowali e-papierosa. Młodzież nie zdaje sobie sprawy, że e-papierosy tak samo jak tradycyjne papierosy uzależniają i wpływają negatywnie na zdrowie.

E-papierosy oraz tytoń podgrzewany postrzegane są jako mniej szkodliwe, dlatego młodym ludziom wydają się one szczególnie atrakcyjne. Pozwalają one ukryć młodzieży nawyk palenia. Tym samym eliminują istotny czynnik chroniący ich przed sięganiem po papierosy, jakim jest strach przed wykryciem nałogu przez rodziców. Dlatego też w łatwy sposób otwierają furtkę do palenia papierosów w przyszłości.

Istnieją również dowody na to, że młodzi ludzie, którzy używają e-papierosów, mogą częściej palić papierosy w przyszłości. Istnieją udokumentowane przypadki zatruć płynem z e-papierosów wśród dzieci oraz osób dorosłych" - informuje Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie.

Nawet 35 proc. uczniów w wieku od 15 do 19 lat regularnie pali elektroniczne papierosy, a 70 proc. co najmniej raz ich próbowało.

Szpitale będą raportować do sanepidu

Zagrożenie jest na tyle duże, że GIS poprosił szpitale w całym kraju, także te na Podkarpaciu, o raportowanie pacjentów, który odnieśli szkody przez palenie e-papierosów właśnie. Ewentualne podejrzenia uszkodzeń płuc związane z używaniem e-papierosów, jeżeli takie wystąpią, trzeba monitorować i zgłaszać do powiatowego inspektora sanitarnego, a ten przekaże je dalej do inspektoratu głównego. Monitoringiem objęto zwłaszcza oddziały pulmonologiczne czy kardiologiczne, ale prośba o raportowanie została skierowana do wszystkich jednostek. Raportowanie ma związek z niepokojącymi doniesieniami z USA, gdzie z powodu palenia e-papierosów rejestruje się już setki przypadków hospitalizacji, a nawet zgony.

Na Podkarpaciu jeszcze bez przypadków zatruć

Na szczęście na Podkarpaciu przypadków zatruć e-papierosem jeszcze nie odnotowano, ale w kraju, niestety, już się pojawiły.