Dziesięciu obywateli Afganistanu zatrzymanych w Bieszczadach. Przez Polskę chcieli dostać się do Niemiec

2021-09-21 9:13
Dziesięciu obywateli Afganistanu zatrzymanych w  Bieszczadach. Przez Polskę chcieli dostać się do Niemiec
Autor: Materiały prasowe/ Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej

Cudzoziemcy granicę przekroczyli pieszo, zaś cała ich podróż trwała ponad 24 godziny. Ze względu na zły stan zdrowia jednej z kobiet na miejsce wezwano pogotowie ratunkowe. Po udzieleniu pomocy, wszyscy trafili do placówki Straży Granicznej w Wojtkowej.

Do zatrzymania dwóch afgańskich rodzin z dziećmi w wieku od 12 do 16 lat, doszło jeszcze w sobotę, 18-go września, w miejscowości Kwaszenina w powiecie bieszczadzkim. Cudzoziemcy granicę przekroczyli pieszo- ich wyprawa z Ukrainy trwała ponad dobę i wiodła przez trudne tereny bieszczadzkiego przedgórza. Na gorszą zmieniła się też pogoda- temperatura powietrza spadła do 5 stopni Celsjusza, padał też deszcz.

Wszyscy, w chwili zatrzymania przez Straż Graniczną byli wyziębieni i głodni. Ze względu na zły stan zdrowia jednej z kobiet, na miejsce wezwano pogotowie ratunkowe. Po udzieleniu pomocy, wszyscy trafili do placówki Straży Granicznej w Wojtkowej, gdzie dostali ciepły posiłek i napoje.

W trakcie składanych wyjaśnień przyznali, że mieszkali na Ukrainie przez ostatnie sześć lat, a ostatnio podjęli decyzję, aby udać się do Niemiec. Pomocna miała być im nawigacja w telefonie. W plecakach posiadali ubrania na zmianę oraz około 20 tys. euro na dalszą podróż- mówi Elżbieta Pikor, rzecznik Bieszczadzkiego oddziału Straży Granicznej.

Cudzoziemcy trafili z powrotem na Ukrainę. W tym miesiącu jest to już drugi przypadek nielegalnego przekroczenia granicy- tydzień temu w Arłamowie Straż Graniczna zatrzymała 6 obywateli Jemenu i dwóch obywateli Somalii. Od początku roku zaś liczba ta wynosi już ponad 170 osób. Cudzoziemcy traktowali Polskę jako punkt tranzytowy do krajów Europy Zachodniej.

Podlaskie. Niezwykłe odkrycie w kolejowych cysternach z żywicą
Posłuchaj o detoksie sokami. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE