Do MPWiK w Rzeszowie przyleciały jerzyki. To wrogowie komarów! Czy zasiedlą gniazda?

i

Autor: Materiały prasowe

Do MPWiK w Rzeszowie przyleciały jerzyki. To wrogowie komarów! Czy zasiedlą gniazda?

2021-07-02 12:44

Do MPWiK w Rzeszowie przyleciały jerzyki. Piętnaście budek dla jerzyków, czyli ptaków, które są naturalną ochroną ludzi przed komarami, zamontowano na jednym z budynków Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w 2020 roku. Być może już w przyszłym sezonie budki doczekają się lokatorów, bo w centrum Rzeszowa pojawiły się duże stada jerzyków.

Jerzyki to naturalni wrogowie komarów. Potrafią dziennie zjeść około 20 tysięcy tych uciążliwych krwiopijców. Jeszcze nie tak dawno w Rzeszowie gnieździły się tysiące jerzyków. Odeszły kiedy zaczęto masowo ocieplać budynki styropianem. Pozatykano wszystkie szczeliny budynków, w których gnieździły się jerzyki. To główna przyczyna tego, że jerzyki od nas odleciały. Pozostało ich niewiele. Jedynym sposobem na odbudowanie populacji tych ptaków, stosowanym w wielu polskich miastach jest wieszanie budek lęgowych. I takie budki powstały w MPWiK w Rzeszowie. Spółka stała się przykładem dla innych. Budki wieszane są także przez niektóre spółdzielnie mieszkaniowe. - Pierwsze efekty są widoczne. W rejonie ulic Szopena i Naruszewicza gdzie mieści się MPWiK od jakiegoś czasu pojawiają się duże stada jerzyków. Krążą m. in. nad budynkami MPWiK, na których powieszone są budki lęgowe – informuje Artur Gernand z biura prasowego Urzędu Miasta Rzeszowa.

CZYTAJ TAKŻE: Wybieracie się na wakacje, a macie drugi termin szczepienia? Ta będzie na was czekała w dowolnym punkcie!

Czy jerzyki zasiedlą gniazda w Rzeszowie?

Budki jeszcze wiosną 2021 roku odwiedzane były przez szpaki, jerzyków nie było. Teraz są i jest nadzieja, że wybiorą budki na kolejne lęgi.

- Obserwujemy je od jakiegoś czasu codziennie. Krążą nad terenem naszej firmy, ale też w okolicy skupiska drzew, które rosną nieopodal - mówią pracownicy MPWiK.

O jerzykach opowiada nam Tymoteusz Mazurkiewicz, pracownik Politechniki Rzeszowskiej, ale także ornitolog z zamiłowania i lider podkarpackiej grupy Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

- Modernizacja budynków znacznie utrudniła życie w mieście tym ptakom. Na szczęście w Rzeszowie jest ich coraz więcej. Różne formy przywracania im siedlisk to bardzo ważne inicjatywy. Dlatego działania MPWiK są tak ważne i cenne - mówi Tymoteusz Mazurkiewicz. 

CZYTAJ TAKŻE: Fontanna multimedialna przy zamku Lubomirskich w Rzeszowie już działa!

Jak zawieszać budki dla jerzyków?

Tymoteusz Mazurkiewicz radzi jak wieszać budki dla jerzyków: - Najlepiej od strony wschodniej i północnej. Chodzi o jak najwięcej cienia. Muszą wisieć (najlepiej na ścianie bez okien i drzwi) wysoko nad ziemią, co najmniej 5 metrów bo jerzyk potrzebuje przestrzeni kiedy wyskakuje z budki i łapie poziom lotu.  To ptaki stadne więc dobrze jest wieszać od razu co najmniej kilka, kilkanaście budek - tłumaczy Tymoteusz Mazurkiewicz.

Zanim jerzyki pojawią się na lęgowiskach inne ptaki np. szpaki czy wróble lub sikory mogą już zająć budki lęgowe. - One zaczynają szukać miejsc do lęgu około miesiąca wcześniej niż jerzyki - mówi Tymoteusz Mazurkiewicz. I dodaje, że wskazane jest by budki otwierać właśnie w ostatniej dekadzie kwietnia.  - Kolejną bardzo ważną rzeczą jest to, że jerzyki lęgną się co roku w tym samym miejscu czy budce. Więc jeżeli zdejmujemy budki na zimę np. by je wyczyścić, a warto to robić np. w październiku, musimy powiesić je wiosną dokładnie w tym samym miejscu. Przesunięcie wlotu nawet o 10 centymetrów spowoduje, że ptaki będą szukać innego miejsca lęgowego - mówi.

Ulewa w Rzeszowie!

Znaki zodiaku i ich cechy charakteru. Potrafisz je dopasować?

Pytanie 1 z 12
Jest aktywny, cechuje go agresja i wola przywództwa