Dlaczego w Rzeszowie wyją syreny? Słychać je na całym Podkarpaciu

2021-07-30 13:40
PODKARPACKIE: Dlaczego wyje syrena alarmowa?
Autor: Pixabay.com

Dlaczego w Rzeszowie wyją syreny? Służby wojewody podkarpackiego na polecenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji ogłosiło, że 1 sierpnia na terenie całego regionu uruchomią syreny alarmowe. To wyjątkowy przypadek, gdyż do tej pory w dzień 1.08 nie uruchamiano syren w całej Polsce. Co to za uroczystość?

Dlaczego w Rzeszowie wyją syreny? Dzisiaj na całym Podkarpaciu, jak i w całej Polsce zawyją syreny. MSWiA wydało odpowiednie polecenie wojewodom w sprawie włączenia syren 1 sierpnia. Zarządzono też rozesłanie do mieszkańców i mieszkanek Polski na 24 godziny przed planowanym włączeniem syren powiadomienia za pośrednictwem Regionalnego Systemu Ostrzegania. To wyjątkowe wydarzenie, gdyż do tej pory nie włączano syren alarmowych w całej Polsce 1 sierpnia. Tego dnia, każdego roku, tradycyjnie słyszą je tylko osoby żyjące w Warszawie. Ma to rzecz jasna związek z obchodami wybuchu Powstania Warszawskiego. Uznano, że tegoroczne powinny być wyjątkowe.

CZYTAJ TAKŻE: Co zrobić, by uciszyć głośnego sąsiada? Jest na to kilka sposób!

Zawyją syreny

Syreny alarmowe 1 sierpnia to kultywowany od lat sposób upamiętnienia wybuchu Powstania Warszawskiego, które rozpoczęło się 1.08.1944 dokładnie o 17:00. Ta godzina, zwana Godziną W, jest dla Polaków symbolicznym początkiem rocznicowych obchodów. W mieście rozlegają się wówczas syreny, a Warszawa na minutę zamiera w bezruchu. Tym razem postanowiono, że syreny mają wyć w całej Polsce.

Policjanci CBŚP pomogli zatrzymać w Holandii członków gangu narkotykowego
Drogowskazy: o trudnej walce o klimat na Ziemi. TO MATERIAŁ Z CYKLU DOBRZE POSŁUCHAĆ
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE