Dlaczego turyści nie mogą nocować w Chatce Puchatka? Przyczyną są… opłaty

i

Autor: Wikipedia

Dlaczego turyści nie mogą nocować w Chatce Puchatka? Przyczyną są… opłaty

2023-02-28 13:37

Turyści chcący przenocować w schronie na Połoninie Wetlińskiej na razie nie będą miały takiej możliwości. Noclegi – z przyczyn prawnych – zostały czasowo zawieszone. Jak się okazuje, przyczyną podjęcia takiej decyzji był „donos”… Jak się okazuje, kością niezgody nadal pozostają opłaty za noclegi.

20 miejsc na materacach w sali zbiorowej i 20 na podłodze – w sumie 40 miejsc noclegowych dostępnych dla turystów odwiedzających schron na Połoninie Wetlińskiej od kilku tygodni są jednym z głównych tematów dyskusji wokół dawnej Chatki Puchatka. Przypomnijmy, że zostały one udostępnione w grudniu – bez możliwości wcześniejszej rezerwacji – i niemal od razu pojawiły się wokół nich kontrowersje. Jak się okazało, część turystów zaskoczona była kosztami skorzystania z możliwości noclegu. Chodzi tu o opłatę wysokości 60 zł.

Jak się okazało, to właśnie ona stała się kością niezgody i powodem, dla którego w czwartek 23 lutego zarządcy dawnej Chatki musieli czasowo zawiesić możliwość udostępniania miejsc noclegowych dla turystów.

Informacja została przekazana za pośrednictwem strony Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Powodem podjęcia takiej decyzji miały być przyczyny prawne.

W okresie zimowym w schronie BdPN na Połoninie Wetlińskiej były dostępne miejsca do odpoczynku w porze nocnej dla zapóźnionych turystów. Osoby, które z uwagi na późną porę lub niekorzystne warunki atmosferyczne nie mogły zejść w dolinę, miały możliwość skorzystania z sali na piętrze obiektu. Niestety z przyczyn prawnych musimy zawiesić tą formę udostępniania schronu – można było przeczytać w komunikacie na stronie BdPN.

Jak się okazuje, powodem zawieszenia noclegów w Chatce mógł być „donos” niezadowolonych turystów do Regionalnego Programu Operacyjnego, w ramach którego współfinansowana była przebudowa schronu na Połoninie Wetlińskiej. Czy to oznacza, że opłaty za noclegi były pobierane zgodnie z prawem?

My uważamy, że tak. Jednakże niektóre osoby doniosły do Regionalnego Programu Operacyjnego, że pobieramy opłaty, a nie powinniśmy tego robić. To jest główny powód zawieszenia noclegów na Połoninie Wetlińskiej - powiedział w rozmowie z portalem wBieszczady.pl dr Ryszard Prędki, dyrektor Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

Po informacji o wstrzymaniu opcji noclegów, na stronie BdPN pojawiły się kolejne komunikaty, odnoszące się do tej decyzji. W pierwszym z nich, który ukazał się wkrótce po zawieszeniu możliwości nocowania w schronie, zarządcy przekazali, że rozpoczęto prace nad nowym Regulaminem Parku, który ma regulować m.in. sporną kwestię.

Informujemy, iż pracujemy obecnie nad nowym Regulaminem Parku, który zostanie opublikowany na przełomie marca i kwietnia b.r. Ma to związek również ze zmianami w organizacji zwiedzania Parku. Letni sezon turystyczny zaczyna się 15.04.2023 roku. Do tego czasu ostatecznie zostaną dopracowane wszystkie programy parku związane z edukacją przyrodniczą i turystyczną. Znajdzie się tam również Regulamin korzystania ze schronu na Połoninie Wetlińskiej - przeczytać można w komunikacie.

27 lutego na stronie BdPN pojawiła się kolejna informacja dotycząca dawnej Chatki Puchatka. W komunikacie zarządcy szerzej odnoszą się do przyczyn zawieszenia opcji noclegów dla turystów.

W związku z doniesieniami jednego z portali internetowych dotyczącymi zasad funkcjonowania schronu turystycznego BdPN na Połoninie Wetlińskiej informujemy, że obecne ograniczenia związane z pozostawaniem na odpoczynek w porze nocnej, wynikają z wątpliwości zarządzających Regionalnym Programem Operacyjnym Województwa Podkarpackiego. Zdaniem urzędników odpłatna możliwości odpoczynku w porze nocnej w obiekcie na Połoninie Wetlińskiej mogłaby naruszać warunki umowy dofinansowania – informuje BdNP.

BdNP w komunikacie przedstawił także swoje argumenty na poparcie decyzji o pobieraniu opłat za noclegi. Jak zwracają uwagę, utrzymanie w warunkach górskich takiego obiektu, jak dawna Chatka Puchatka, jest wyjątkowo kosztowne.

My argumentujemy, iż utrzymanie obiektu w warunkach górskich jest bardzo kosztowne. Nie dostajemy w tym celu żadnej dotacji, więc o tzw. pomocy publicznej nie może być w naszej ocenie mowy. W obecnej sytuacji analiza finansowa związana ze studium wykonalności wszystkich projektów na warunkach sprzed 5-7 lat jest już nieaktualna. Żeby rozwiać wszelkie wątpliwości występujemy o opinię prawną odnośnie, tego jakie opłaty możemy pobierać związane ze schronem. Ustawa o ochronie przyrody daje nam wiele możliwości. Podkreślamy, iż całe otoczenie obiektu zostało zrekultywowane i zagospodarowane z naszych środków, podobnie jak szlaki piesze dochodzące do schronu. Udział środków RPO wyniósł 2 mln 350 tys., co stanowi około połowy środków zaangażowanych pośrednio lub bezpośrednio w ochronę bioróżnorodności biologicznej tamtego terenu. Cele i wskaźniki zostały zrealizowane z dużą nawiązką, co jest bardzo istotne z puntu widzenia wagi wydatkowania środków wspólnotowych na ochronę środowiska. Dzięki projektowi BdPN zakres zadań zrealizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego 2014-2020 jest także wszechstronny i komplementarny.

Legenda Bieszczadów wspomina Chatkę Puchatka