Darmowa komunikacja miejska dla emerytów. Muszą spełnić tylko jeden warunek

i

Autor: pixabay.com

Darmowa komunikacja miejska dla emerytów. Muszą spełnić tylko jeden warunek

2023-02-13 9:41

Darmowa komunikacja miejska to marzenie wielu osób korzystających z tego środka transportu, szczególnie przy dzisiejszych cenach. Z tego przywileju mogą skorzystać jednak tylko niektórzy, na przykład emeryci, którym przysługują darmowe przejazdy. Jaki warunek muszą spełnić?

Seniorzy podróżują za darmo

Seniorzy to grupa społeczna, której z racji wieku przysługują różnego rodzaju przywileje. Jednym z nich jest korzystanie za darmo z komunikacji miejskiej. Część seniorów już od jakiegoś czasu korzysta z tej możliwości, a niektórzy dopiero będą mogli poczuć smak darmowego podróżowania po mieście. Kogo dotyczy ten przywilej? Warunek konieczny do spełnienia wymagań jest prosty. Trzeba mieć ukończone 70 lat. Wówczas korzystanie z autobusów, tramwajów oraz innych środków miejskiej komunikacji jest w pełni darmowe. Podczas kontroli biletów seniorzy muszą okazać jedynie legitymację emeryta lub dowód osobisty.

Zniżki z racji wieku

Istnieją przypadki, w których osoby mające siedemdziesiąte urodziny jeszcze przed sobą, również mogą starać się o darmowe przejazdy komunikacją miejską. Szczegółowe warunki przyznania takiej możliwości różnią się jednak w zależności od miasta. W Szczecinie za połowę stawki przemieszczać się mogą 55-letnie kobiety i 60-letni mężczyźni, w Warszawie z kolei osoby powyżej 65 roku życia mogą wykupić roczny bilet seniora za kwotę 50 zł.

Niewątpliwie najlepszą sytuacją w kontekście korzystania z komunikacji miejskiej mogą pochwalić się seniorzy z Wrocławia i Lublina. W tych miastach z darmowych przejazdów korzystają już 65-letni emeryci. Wszyscy mężczyźni kończąc 65 lat, osiągają zarówno wiek emerytalny, jak również możliwość darmowego korzystania z komunikacji miejskiej. Na taką możliwość muszą poczekać panie, które emeryturę mogą zacząć już w wieku 60 lat. Prawo przewiduje dla nich jednak 50-procentową zniżkę z racji bycia emerytem.

Tak wyglądają autobusy w Krakowie w zimie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE