Czy za Wielką Sobotę pracownik może odebrać wolne? Wyjaśniamy

i

Autor: pexels

Wielkanoc 2023

Czy za pracę w Wielką Sobotę przysługuje wolne? Zobacz, czy ci się należy

2023-04-07 14:23

Do Wielkanocy zostało już tylko kilka tygodni. Dla wielu osób – szczególnie pracujących – święta oznaczają choć chwilę wytchnienia. Poniedziałek jest ustawowo wolny – nie ma tu zaskoczenia. A co z sobotą? Jak prezentuje się kwestia odbioru wolnego za ten dzień?

Święta wielkanocne zbliżają się już coraz większymi krokami. Dla wielu pracowników łączą się one z kwestią wolnego od służbowych obowiązków. W tym miejscu pojawia się pytanie – czy Wielka Sobota jest dniem ustawowo wolnym? I czy można odebrać ją w innym terminie? Wszystkie wątpliwości rozwiewają przepisy prawa.

Dzień wolny za święto w sobotę

Kwestię możliwości odbioru dnia wolnego za święto wypadające w sobotę reguluje art. 130 § 2 kodeksu pracy – „każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela – obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin”. Przepisy te obowiązują od 8 października 2012 roku i jest skutkiem wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2.10.2012 roku (sygn. akt K 27/11).Dzięki temu dzień wolny nie przepada pracownikowi. W 2023 roku w kalendarzu tylko jedno święto wypadnie w sobotę. Mowa o 11 listopada, czyli Święcie Niepodległości.

Odebranie dla wolnego za Wielką Sobotę

Co zatem z Wielka Sobotą? Czy pracownik może odebrać za nią dzień wolny? Niestety, nie mamy dobrych wiadomości. Wielka Sobota – podobne jak pozostałe dwa dni Triduum Paschalnego – nie jest ustawowo wolna, czyli stanowi normalny dzień pracy. Przepis zawarty w artykule 130. Kodeksu pracy nie ma w takiej sytuacji zastosowania.

Poranne Wyjce na Wielkanoc w VOX FM