Uchodźcy z Ukrainy

i

Autor: Freepik Czy mieszkańcy Podkarpacia nadal chcą pomagać uchodźcom z Ukrainy?

Czy mieszkańcy Podkarpacia nadal chcą pomagać uchodźcom z Ukrainy?

2022-12-06 15:31

Czy mieszkańcy regionu nadal chcą pomagać uchodźcom z Ukrainy? Jak się okazuje, zdecydowana większość naszego społeczeństwa opowiedziała się za pomaganiem i przyjmowaniem naszych wschodnich sąsiadów. Co więcej, niemal 80 procent mieszkańców Podkarpacia przekazało swoją pomoc do października 2022 roku.

Nastroje anty-ukraińskie na Podkarpaciu od dawna utrzymują się na tym samym poziomie – mówi nam socjolog z Uniwersytetu Rzeszowskiego, dr Jarosław Kinal. Co więcej, nie wiązałby zwiększonej aktywności internetowych trolli z faktycznymi nastrojami wśród mieszkańców regionu. Jak się więc okazuje, negatywne emocje pozostają w świecie wirtualnym, bo realne statystyki mówią zupełnie co innego. Według listopadowych badań, ponad 70 proc. respondentów nadal popiera przyjmowanie uchodźców z Ukrainy, a do października 77 proc. przekazało na ich rzecz pieniądze lub dary rzeczowe.

Jak zachowają się mieszkańcy Podkarpacia przy kolejnej fali uchodźców?

Badacz z rzeszowskiej uczelni podkreśla, że w przypadku ewentualnej fali uchodźców mieszkańcy Rzeszowa, czy całego Podkarpacia wyrażają chęć do dalszej pomocy.

- Nie zauważam szczególnych wahnięć. To wszystko mieści się w granicach, które mieliśmy w procedurach pomocy uchodźcom. Mieszkańcy Podkarpacia gościnność mają we krwi. Tego nie da się usunąć – mówi socjolog.

W przypadku kolejnego napływu pomoc będzie nadal udzielana, jednak teraz może przybrać inny wygląd.

- Instytucje rządowe, samorządowe, czy fundacje są już na tyle przygotowane, że będą potrafiły wykorzystać wypracowane w pierwszej części roku procedury, tak żeby sprawnie zagospodarować uchodźców – twierdzi dr Jarosław Kinal.

W Przeworsku Mikołaj przychodzi do każdego
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE