Chrzest

i

Autor: pexels / tik tok Piotr Jaroszewicz Czy bez ślubu kościelnego można ochrzcić dziecko?

Ciekawostki z TikToka

Czy bez ślubu kościelnego można ochrzcić dziecko? Ksiądz odpowiedział na TikToku i wywołał burzę

2023-08-08 11:08

Czy rodzice nie posiadający ślubu mogą ochrzcić dziecko? Z takim pytaniem zgłosił się na TikToku do księdza Piotra Jarosiewicza jeden z jego obserwujących. Duchowny, który regularnie udziela się w mediach społecznościowych, pośpieszył z odpowiedzią. Jak się okazało, wywołał nią lekką burzę w komentarzach.

Spis treści

  1. Czy bez ślubu kościelnego można ochrzcić dziecko?
  2. Jak wygląda chrzest bez ślubu kościelnego rodziców?

Czy bez ślubu kościelnego można ochrzcić dziecko?

Rodzice nie mają ślubu, ale chcą ochrzcić dziecko – z takim pytaniem do księdza Piotra Jarosiewicza na TikToku zgłosił się jeden z użytkowników portalu. Na odpowiedź duchownego nie trzeba było długo czekać.

Warto dodać, że konto Jarosiewicza na TikToku obserwuje niemal 300 tysiące osób. Cieszy się więc ono dość dużym zainteresowaniem wśród użytkowników portalu. Duchowny często odpowiada na pytania zadawane przez obserwujących. To właśnie filmiki tego typu cieszą się na jego kanale największą popularnością. Wśród pytań zadawanych księdzu najczęściej pojawiają się te związane z zasadami rządzącymi kościołem katolickim.

W jednym z nagrań, które niedawno opublikował na swoim profilu, w odpowiedzi na pytanie poruszył temat chrztu świętego. Jeden z obserwatorów zapytał go, czy bez ślubu kościelnego może z partnerką ochrzcić swoje 3-letnie dziecko. Odpowiedź księdza mogła zaskoczyć. Jak wytłumaczył Jarosiewicz, sam chrzest może się odbyć, jednak na pewno nie w tradycyjnej formie.

Jak wygląda chrzest bez ślubu kościelnego rodziców?

Para chcąca ochrzcić dziecko, a nieposiadająca przy tym ślubu kościelnego, będzie musiała liczyć się z ograniczeniami, jeśli chodzi o samą ceremonię. Jest to podyktowane wymogami stawianymi przez kościół.

– W momencie, kiedy żyjecie w związku partnerskim, ten chrzest odbędzie się poza mszą świętą – stwierdził Jarosiewicz.

Wytłumaczył też, jak dokładnie odbywać się będzie ceremonia w takim przypadku. Jak się okazuje, rodzice będą mogli liczyć się z dwiema opcjami, zaproponowanymi przez proboszcza, w kościele, w którym chcą ochrzcić dziecko.

– On przedstawi dwie opcje. Pierwsza. Zachęci Was (jeśli nie ma przeszkód) do zawarcia sakramentu małżeństwa. Druga – zaproponuje chrzest dla dzieciątka poza mszą świętą. Ten chrzest jest taki sam, tak samo sprawowany. Jest ważny – wytłumaczył Jaroszewicz.

Jak się okazało, tłumaczenie duchownego wywołało niemałe poruszenie w komentarzach pod filmikiem.

"Po mszy? Brzmi jak kara dla dziecka"

"Moi znajomi też żyją w związku partnerskim, mają dziecko i normalnie na mszy go ochrzcili"

"Co to znaczy po mszy? Czy to dziecko to inny człowiek, czy to dziecko to gorszy sort?" – to tylko część komentarzy pod filmikiem.

Zobacz też naszą galerię: Ile dać do koperty na Komunię Świętą w 2023 roku. Zobacz te kwoty!

Jak zorganizować chrzest dla dziecka
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE