Czy będzie matura ustna?

i

Autor: Pixabay

Czy będzie matura ustna 2021? MEN zapowiedziało spore zmiany w egzaminach

2020-11-20 7:39

Prostsze egzaminy maturalny i ósmoklasisty to zmiany spowodowane pandemią koronawirusa. Czy maturzyści powinni przygotowywać się też do egzaminu ustnego? Szef MEN odpowiedział na to pytanie.

Matura 2021 i egzamin ósmoklasisty 2021 ze sporymi zmianami

Egzaminy maturalne i ósmoklasisty w roku szkolnym 2020/2021 będzą prostsze od tych z roku ubiegłego. Taką decyzję podjęło MEN w związku z pandemią koronawirusa. Nie jest bowiem tajemnicą, że przy nauczaniu zdalnym i często skróconych do 30 minut lekcjach uczniom trudnej opanować narzucony przez podstawę programową materiał.

Dlatego egzaminy będą miały prostszą formułę, a zadań do wykonania będzie mniej przy zachowaniu pełnego czasu na rozwiązanie arkusza. W przypadku egzaminu ósmoklasisty dłuższa forma wypowiedzi będzie ograniczona do rozprawki lub opowiadania. Ósmoklasiści będą też swobodnie wybierać lektury ze szkolnego kanonu.

Sporo zmian pojawi się też na maturze. Na przykład nie będzie konieczności przystąpienia do matury z jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym.

O szczegółach zmian w egzaminach i terminach ich wdrażania pisaliśmy w artykule poniżej:

Czy będzie matura ustna 2021?

Przy maturalnych zmianach rodzi się też pytanie o to, czy w 2021 roku będzie egzamin ustny. Na to pytanie nie ma jeszcze jednoznacznej odpowiedzi. Przemysław Czarnek szef MEN zaznaczył, że na ten moment nie ma przesłanek, by z niego rezygnować, ale wszystko zależy od sytuacji epidemiologicznej w kraju:

- Reagujemy na bieżąco - skwitował.

Posłuchaj, ile kalorii mają racuchy i jakie są ich wartości odżywcze. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
ESKA XD #010
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE