Czy amantadyna jest skuteczna przeciw COVID-19? Jest opinia Ministerstwa Zdrowia

i

Autor: Pixabay

Czy amantadyna jest skuteczna przeciw COVID-19? Jest opinia Ministerstwa Zdrowia

2020-12-15 9:45

Jako pierwszy leczenie COVID-19 amantadyną wprowadził pulmonolog z Przemyśla na Podkarpaciu - dr Włodzimierz Bodnar. Już na początku listopada twierdził, że ma udokumentowanych aż 100 przypadków leczenia koronawirusa amantadyną. Czy rzeczywiście jest skuteczna? Jest nowa wypowiedź rzecznika Ministerstwa Zdrowia w tej sprawie.

Amantadyna lekiem na COVID-19?

Wlodzimierz Bodnar, lekarz z Przemyśla, już w listopadzie informował oficjalnie na stronie jednej z przychodni o skutecznym leczeniu swoich pacjentów amantadyną:

"(…) mam udokumentowane ponad 100 przypadków wyleczeń i codziennie przybywa ich lawinowo po kilkanaście. Znaczna część ich była o dość ostrym przebiegu" - pisał.

Lekiem odpowiedzialnym za wyleczenie pacjentów Bodnara była substancja znana od około 40 lat i stosowana w leczeniu innych chorób, m.in. stwardnienia rozsianego lub choroby Parkinsona . Przemyski lekarz od 25 lat z powodzeniem stosował amantadynę w leczeniu grypy, ostatnio przepisywał ją pacjentom z COVID-19. Zainspirował się doniesieniami walczących z epidemią lekarzy z Włoch i Hiszpanii, a także kilkoma artykułami naukowymi. Efekt okazał się piorunujący - pacjenci mieli być wyleczeni w 48 godzin.

Zakaz leczenia COVID-19 amantadyną

Wkrótce jednak Włodzimierz Bodnar poinformował o tym, że nie może już leczyć pacjentów amantadyną. Na stronie swojej przychodni pisał:

"W związku z odgórnymi naciskami, proszę o przyjęcie informacji, że nie będę mógł dalej kontynuować leczenia pacjentów z COVID-19 amantadyną, ponieważ amantadyna nie jest wpisana w schematy leczenia COVID-19. Staram się leczyć zgodnie ze swoją najlepszą wiedzą, umiejętnościami i przekonaniem. Leczyłem z przeświadczeniem, że zastosuję lek, który mimo że nie jest wpisany w schemat leczenia – to ratuje pacjentowi zdrowie i życie. W związku z powyższym schemat leczenia amantadyną został usunięty ze strony. Bardzo dziękuję Państwu za dotychczasowe wsparcie”.

Wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł wyleczony amantadyną

Ostatnio o amantadynie w kontekście COVID-19 zrobiło się ponownie głośno za sprawą wpisu wiceministra sprawiedliwości na Twitterze, który poinformował, że on i jego bliscy zwalczyli chorobę dzięki amantadynie właśnie. Dodał, że będzie domagał się od Ministerstwa Zdrowia zajęcia się tym lekiem:

"Amantadyna działa na COVID! Jestem przykładem.Najpierw syn, potem żona, w końcu ja:wysoka gorączka,ogromny ból, silny kaszel,wg.lekarza tak 7 dni,a potem apogeum, wiec wziąłem amantadyne-piorunujący efekt! Zadziałało! Będę domagał się od @MZ_GOV_PL, by zajął się tym lekiem".

Ministerstwo Zdrowia nie zgadza się na leczenie COVID-19 amantadyną. Dlaczego?

Na odpowiedź MZ nie trzeba było długo czekać. W poniedziałek 14 grudnia podczas konferencji prasowej rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz powiedział, że nic nie wie na temat ewentualnego spotkania z udziałem głównego doradcy premiera ds. COVID-19 w sprawie amantadyny, a także, że nie ma dziś badań, które potwierdzałyby skuteczność tej substancji w walce z pandemią koronawirusa:

- Amantadyna była opiniowana przez AOTMiT - Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Jest jedna opinia i bardzo znacząca - nie ma dziś badań klinicznych na szeroką skalę, które potwierdziłyby z jednej strony skuteczność amantadyny w leczeniu COVID-19, a z drugiej strony bezpieczeństwo tej terapii. Więc my jako Ministerstwo Zdrowia nie możemy rekomendować terapii, które nie są przetestowane - skwitował.

Posłuchaj o zabiegach rehabilitacyjnych na stawy. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
Wyprzedzał przez wysepki, skrzyżowanie i przejście dla pieszych
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE