Ćwierć miliona złotych za wycinkę drzew. Taką karę zapłaci właściciel parku

i

Autor: Pixabay.com

Wydarzenia

Ćwierć miliona złotych za wycinkę drzew bez zgody. Taką karę zapłaci właściciel parku!

2023-04-04 9:15

Aż 27 drzew wyciął właściciel parku w Podgrodziu w gminie Dębica, który był wpisany do rejestru zabytków. Był, bo po decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego zdecydowano o wykreśleniu go z rejestru. - Sąd wymierzył wysokie kary, a jedną z orzeczonych jest nawiązka w wysokości 250 000 PLN na rzecz Narodowego Funduszu Ochrony Zabytków – informuje WUOZ w Przemyślu.

Park w Podgrodziu w gminie Dębica od 1986 roku znajdował się w rejestrze zabytków. W latach 90. park wykupił prywatny właściciel. Z terenu parku zniknęło 27 drzew. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytów poinformował, że zapadł wyrok uznający właściciela za winnego niszczenia lub uszkadzania zabytków.

Ku przestrodze…Sąd Rejonowy na Podkarpaciu wydał wyrok uznający winnym przestępstwa z art. 108 ust. 1 ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami - właściciela parku wpisanego do rejestru zabytków, za usunięcie 27 drzew (modrzewi, dębów, robinii akacjowych, buka, brzóz, lip) bez wymaganej decyzji wojewódzkiego konserwatora zabytków.

WUOZ dodał, zewłaściciel doprowadził przez swój czyn do zniszczenia parku i skreślenia go z rejestru zabytków decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

CZYTAJ TAKŻE: Apel leśniczych! Niedźwiedź buszował po parkingu w Bieszczadach

Ćwierć miliona kary!

Kara jaka czeka właściciela parku to między innymi zapłata ćwierć miliona złotych.

Sąd wymierzył wysokie kary, a jedną z orzeczonych jest nawiązka w wysokości 250 000 PLN na rzecz Narodowego Funduszu Ochrony Zabytków.

Dodatkowo, czeka go ośmiomiesięczna odsiadka.

ZOBACZ: Najbardziej pokręcona trasa w w Polsce. Wiedziałeś, że jest w Bieszczadach?

Srebrny lis widziany w Jasionce
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE