Czy zmiana czasu będzie zniesiona?

i

Autor: Pixabay

Co zmianą ze czasu w 2021 roku? Będzie ostatecznie zniesiona? Są nowe informacje

2021-01-01 11:01

Czy dojdzie do realizacji głośnego pomysłu, by w 2021 już nie przestawiać zegarków z czasu letniego na zimowy? Czy zmiana czasu będzie ostatecznie zlikwidowana? Rzeczpospolita donosi, że to wcale nie jest jeszcze przesądzone.

Zmiana czasu: Od kiedy obowiązuje i dlaczego?

W ciągu każdego roku dwukrotnie przestawiamy zegarki przesuwając wskazówki odpowiednio o godzinę do przodu lub do tyłu. W Polsce obowiązują bowiem odpowiednio czas letni i zimowy. Taki pomysł został wprowadzony w latach 70. i docelowo miał służyć głównie oszczędzaniu energii.

Zmiana czasu może mieć ekonomiczne plusy, ale i sporo minusów. Wiele osób ma trudności z przystosowaniem się do zmian czasu - po przestawieniu zegarka mają problemy z koncentracją i zaburzenia snu.

Stąd pojawił się pomysł, by ze zmian czasu jednak zrezygnować, co ostatecznie miało nastąpić w 2021 roku. Czy rzeczywiście tak się stanie?

Czy zmiana czasu będzie zlikwidowana w 2021 roku?

Jak donosi "Rzeczpospolita" niewykluczone, że do zniesienia zmiany czasu w 2021 roku nie dojdzie:

- Na chwilę obecną nie jest wiadome, jakie będą dalsze losy tego projektu – pisze wiceminister rozwoju Olga Semeniuk w odpowiedzi na interpelację posłów PiS.

Dodajmy, że pomysł zniesienia zmiany czasu i ustanowienia tylko czasu letniego pojawił się w 2017 roku. Wówczas klub PSL przygotował odpowiedni projekt w tej sprawie, który był pozytywnie zaopiniowany przez sejmową komisję. Okazało się jednak, że jest niezgodny z prawem unijnym. Dalsze rozmowy przeniosły się do Brukseli i zakończyły sukcesem. Jak przypomina "Rzeczpospolita" w unijnej ankiecie za zniesieniem zmiany czasu opowiedziało się 84 procent mieszkańców UE.

Zegarki ostatni raz mieliśmy przestawiać w 2021 roku. Niestety, wiceminister Semeniuk pisze, że w czasie pandemii na poziomie unijnym odsunięto ten temat na boczny tor. Podobnie stało się w Polsce.

Niewykluczone zatem, że zmiana czasu będzie zniesiona, ale termin 2021 roku wydaje się mocno wątpliwy.

Posłuchaj, jakie są skutki palenia papierosów w ciąży. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
Makijaż sylwestrowy | ESKA XD - simplybypatty #12
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE