Co z rezerwatem „Lisia Góra” w Rzeszowie? Odbędzie się dyskusja

i

Autor: Przykuta/CC BY-SA 3.0/commons.wikimedia.org

Co z rezerwatem „Lisia Góra” w Rzeszowie? Odbędzie się dyskusja

2023-01-24 9:38

Co z rezerwatem „Lisia Góra” w Rzeszowie? Na Uniwersytecie Rzeszowskim odbędzie się dyskusja na temat dalszego losu rezerwatu. Podczas spotkania jednym z wiodących tematów będą dęby, które znajdują się na terenie rezerwatu. Na spotkanie zaproszeni są wszyscy zainteresowani losem tej zielonej części miasta.

Uniwersytet Rzeszowski w 2019 roku objął patronat naukowy nad rezerwatem „Lisia Góra” w Rzeszowie. W porozumieniu zawartym z miastem, obie strony zapewniły, że będą podejmowały wspólne działania na rzecz ochrony tej zielonej części Rzeszowa. Dlatego już 25 stycznia, o godzinie 13.00 w dużej auli budynku A1 (przy ul. Tadeusza Rejtana 16C) rozpocznie się dyskusja o losach rezerwatu „Lisia Góra”. Dla osób, które nie mogą pojawić się na spotkaniu, będzie transmisja na kanale YouTube Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Co z rezerwatem „Lisia Góra” w Rzeszowie?

W trakcie dyskusji poruszone zostaną takie zagadnienia jak – czy „Lisia Góra” jest „kieszonkową Puszczą Białowieską” Rzeszowa? Mowa będzie również o tym, czy głównym przedmiotem ochrony rezerwatu są stare dęby, czyli „starodrzew dębowy”. Jakie jest jego pochodzenie i aktualna kondycja?

A także:

  • W jakim kierunku zmierza przyroda Rezerwatu? Czy możemy być z tego trendu zadowoleni? 
  • Czy obecna formuła rezerwatu jest optymalna? Jakie są alternatywy? A co na to dęby, co bioróżnorodność? Co na ewentualnej zmianie statusu rezerwatu może zyskać/stracić Rzeszów? 

- Do tematu wprowadzi prelekcja wygłoszona przez dr hab. Andrzeja Bobca, prof. UR. Na spotkanie zapraszamy wszystkich zainteresowanych; mieszkańców Rzeszowa, włodarzy miasta, przyrodników, studentów, leśników i pasjonatów natury – czytamy na stronie Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Zima wróciła na Podkarpacie