Co się stanie, gdy asteroida uderzy w Polskę? Można to sprawdzić!

i

Autor: https://neal.fun/asteroid-launcher/

Co się stanie, gdy asteroida uderzy w Polskę? Można to sprawdzić!

2022-12-08 12:44

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, co mogłoby się stać, gdyby w Ziemię uderzyła asteroida. Powstała specjalna aplikacja, która pokazuje efekty takiego zdarzenia. Dzięki niej można sprawdzić, co wiązałoby się uderzeniem nawet w naszej okolicy. Zobaczcie!

Zrób własną asteroidę i wystrzel ją w kierunku Ziemi, aby zobaczyć efekty – zachęca Neal Agarwal, który stworzył specjalną stronę do symulacji sytuacji, w której w naszą planetę uderzyła asteroida. Twórca strony przewidział różne scenariusze. Korzystając z aplikacji mamy do wyboru złotą, srebrną, kamienną, a także asteroidę węglową oraz kometę. Możemy również wybrać średnicę planetoidy, prędkość z jaką uderzy w powierzchnię Ziemi, a także kąt uderzenia. Te czynniki wpływają bowiem na skalę zniszczeń, które mogłyby wystąpić. Zobaczcie sami:

Asteroida uderzyła w Polsce. Co wtedy?

Gdyby w stolicę uderzyła kamienna asteroida o średnicy 500 metrów, a także z prędkością 100 km/h. Jaka wówczas byłaby skala zniszczeń?

Jak czytamy w opisie takie zdarzenia: szacuje się, że niemal 900 tys. osób mogłoby „wyparować” w kraterze powstałym po uderzeniu. Ten miałby aż 700 metrów głębokości, a samo uderzenie byłoby równoważne wybuchowi 197 gigatonom trotylu. Powstałaby kulka ognia o szerokości 37 km i ok. 2,75 mln osób doznałoby poparzeń 3 stopnia. Ubrania zapłonęłyby w promieniu 187 km od uderzenia, a drzewa zapaliłyby się w odległości 318 km od uderzenia.

Od fali uderzeniowej mogłoby wówczas zginąć ponad milion osób, a każdy w promieniu 112 km prawdopodobnie doznałby uszkodzenia płuc. Znajdujący się w promieniu 146 km ludzie mięliby prawdopodobnie pęknięte bębenki. Szacuje się, że w wyniku trzęsienia ziemi zginęłyby 21 664 osoby. Trzęsienie ziemi byłoby odczuwalne w odległości 412 km.

Ale na szczęście autor zadbał też o ocenę prawdopodobieństwa takie wypadku. Jak możemy przeczytać, opisane przez nas uderzenie zdarza się średnio co 1,5 miliona lat.

Policjanci weszli do płonącego pustostanu po bezdomnego
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE