“Ciśnj full”! Rzeszowscy ratownicy wracają  nowym coverem i przekazem! [WIDEO]

i

Autor: Weronika Kasza

“Ciśnj full”! Rzeszowscy ratownicy wracają nowym coverem i przekazem! [WIDEO]

2021-04-02 11:34

„Ciśnij full” - tak brzmi tytuł najnowszego coveru, który z myślą o nauce pierwszej pomocy przygotowali rzeszowscy ratownicy. Tym razem, na bazie tanecznego hitu Boney M. “Daddy Cool”, szkolą jak prawidłowo uciskać klatkę piersiową w przypadku zatrzymania krążenia.

„Ciśnij, ciśnij tu. Klatę, klatę full !”

Premierę swojego coveru ratownicy zaplanowali na poniedziałek, 5-go kwietnia. Jest to już kolejny, m.in. po “Serce piko” czy “Zadławieniu w Zakopanem” kawałek, którym chcą zwrócić uwagę, jak ważne i cenne jest udzielanie pierwszej pomocy poszkodowanemu nim służby medyczne dotrą na miejsce.

W tej piosence najważniejsze co chcieliśmy pokazać, to prawidłowe i dobre jakościowo uciskanie klatki piersiowej, czyli tempo ucisków od 100 do 120, ich głębokości od 5 do 6 cm, by klatka piersiowa się odkształcała oraz ręce, by były położone w odpowiednim miejscu- mówi Tomasz Micek, ratownik medyczny.

“Ciśnij full”! Rzeszowscy ratownicy wracają nowym coverem i przekazem!

Nauka przez pozytywny przekaz

Pomocną, jak dodaje Kasia Inglot, instruktorka tańca i choreograf, może być też zawarta w teledysku choreografia. W tej także twórcy chcieli „przemycić” dla widzów i słuchaczy kilka wskazówek. Co więcej, ułatwieniem będzie też zapamiętanie rytmu piosenki, bo uciśnięcia, jak się okazuje, należy wykonywać w tempie „Daddy Cool”.

To właśnie na ten hit z repertuaru Boney M. postawili tym razem rzeszowscy ratownicy. Tekst, podobnie, jak w przypadku chociażby „Zadławienia w Zakopanem” stworzył, współpracujący z grupą Passio Poland, Krzysztof Socha.

Ratownicy podkreślają, że właśnie poprzez humor i pozytywną energię, chcą dotrzeć z wiedzą medyczną do jak największej ilości osób.

Naszym głównym założeniem było przedstawienie schematu „hands only”. Jeśli nie pozwalają nam warunki lub obawa o nasze zdrowie, by prowadzić także sztuczne oddychanie u poszkodowanego, to należy uciskać w odpowiednim tempie klatkę piersiową- dodaje aktor, Jakub Grabowski wcielający się w teledysku w udzielającego pierwszej pomocy przypadkowego świadka.

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Drogowskazy: o byciu szpiegiem w świecie literatury. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ
Sonda
Co zrobisz, kiedy "to wszystko się już skończy"?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE