Kaloryfer

i

Autor: pixabay Zakręcanie kaloryferów może skończyć się w sądzie

Porady

Chcesz zaoszczędzić na ogrzewaniu? To może skończyć się w sądzie!

2023-11-30 13:47

Za oknami zima, a na termometrach ujemne temperatury. Sprawia to, że kaloryfery w naszych domach muszą być ciepłe. Niektórzy jednak, decydują się na oszczędności i postanawiają je zakręcić. Okazuje się, że nie wpłynie to pozytywnie na stan naszych finansów, a co gorsza, może zmusić nas do wizyty w sądzie.

Spis treści

  1. Oszczędzanie na ogrzewaniu może skończyć się w sądzie!
  2. Co grozi za nieogrzewanie mieszkania?

Oszczędzanie na ogrzewaniu może skończyć się w sądzie!

Mieszkając w bloku nie na wszystko możemy sobie pozwolić. Część osób, argumentując to chęcią zaoszczędzenia pieniędzy, postanawia zakręcić kaloryfery i obniżyć temperaturę w mieszkaniu. Zapewne nie zdają sobie sprawy, że może się to źle skończyć, nawet w sądzie. Dlaczego? Jak informuje portal prawo.pl, spółdzielnie mieszkaniowe lub wspólnoty mogą w swoim regulaminie umieszczać zapis mówiący o minimalnej temperaturze w mieszkaniu.

Jeżeli mieszkamy w domu jednorodzinnym, nikt nie może nas zmusić do utrzymywania określonej temperatury. Jeżeli chcemy, aby było zimniej, po prostu skręcamy ogrzewanie. Nie wpływa to na naszych sąsiadów i ich odczucia. Sytuacja ta zdecydowanie inaczej wygląda w blokach. Za nieogrzewanie mieszkania możemy trafić przed sąd. Jak orzekł Sąd Najwyższy, lokal ogrzewany jest przez cały budynek, czyli wspólną własność. W takiej sytuacji właściciel mieszkaniu musi partycypować w opłatach – czytamy na portalu prawo.pl.

Co grozi za nieogrzewanie mieszkania?

W regulaminach wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni mogą znajdować się zapisy mówiące nam, jaka jest wymagana minimalna temperatura w mieszkaniu. Jeżeli się do tego nie dostosujemy, grozi nam kara. I to surowa. Serwis prawo.pl podaje przykład kobiety, która według spółdzielni nie utrzymywała wymaganej temperatury w mieszkaniu. Mieszkanka Gdyni otrzymała karę w wysokości 500 złotych, a sprawa została skierowana do sądu.

Oszczędności związane z ogrzewaniem mieszkania mogą okazać się zatem pozorne. Koszty i problemy jakich doświadczymy w konsekwencji takiego postępowania zdecydowanie przewyższą kwotę, którą mogliśmy potencjalnie zaoszczędzić. Nie wspominając o naszych sąsiadach, którzy przez chłód w naszym mieszkaniu, mogą odczuwać dyskomfort w swoich pomieszczeniach.

ZOBACZ: POLSKA MISS NASTOLATEK 2023. OTO KANDYDATKI Z PODKARPACIA

Rekuperacja - nowoczesna wentylacja, dzięki której mniej zapłacimy za ogrzewanie i będziemy mieć zdrowe powietrze w domu