Los Browaru Leżajsk wyjaśni się do końca czerwca 2023 roku?

i

Autor: Eska

Wydarzenia

Do końca czerwca poznamy los Browaru Leżajsk. Prywatny partner pomoże?

2023-05-30 9:57

Do końca czerwca 2023 roku powinny zakończyć się rozmowy w sprawie przejęcia Browaru Leżajsk przez samorząd gminy Leżajsk i partnera prywatnego – powiedział PAP wójt gminy Leżajsk Krzysztof Sobejko.

Spis treści

  1. Gmina Leżajsk bez 2 milionów złotych od województwa
  2. Gmina Leżajsk przejmie browar z pomocą prywatnego partnera?
  3. Teraz Browar Leżajsk, kiedyś Hortino
  4. Dlaczego gmina nie dostała 2 mln od województwa?

Gmina Leżajsk bez 2 milionów złotych od województwa

Grupa Żywiec 7 lutego 2023 roku ogłosiła zamiar reorganizacji swojej produkcji w Polsce i skupieniu jej w czterech browarach. W komunikacie poinformowała, że w związku z tym produkcja w Browarze Leżajsk zostanie zakończona w połowie roku. Wójt gminy Leżajsk, Krzysztof Sobejko uczestniczył w poniedziałek w sesji sejmiku województwa podkarpackiego, który miał zdecydować o przyznaniu samorządowi wsparcia w kwocie 2 mln zł m.in. na utrzymanie produkcji piwa w browarze. Uchwała, którą zgłosiła Obywatelska Inicjatywa Uchwałodawcza, nie została jednak przyjęta.

CZYTAJ TAKŻE: Ceny biletów na baseny ROSiR i Żwirownię w Rzeszowie. Jakie atrakcje zaplanowano?

Gmina Leżajsk przejmie browar z pomocą prywatnego partnera?

Jak powiedział Sobejko, gmina wraz z partnerem prywatnym, który na razie nie został ujawniony, złożyła ofertę przejęcia browaru.

- Rozmawiamy z Grupą Żywiec, która zgodziła się rozpocząć rozmowy bez warunków wstępnych. Rozmawiamy o przejęciu browaru wraz z możliwością kontynuacji produkcji piwa. Rozmowy trwają i jesteśmy zobligowani zapisami umowy o poufności i aby nie udzielać informacji o szczegółach tych rozmów – powiedział wójt gminy Leżajsk.

Jego zdaniem wsparcie jakie otrzymała gmina w związku z informacją o planach zamknięcia browaru spowodowała, że Grupa Żywiec chce rozmawiać z samorządem bez „sztywnych warunków”. Sobejko przypomniał, że pierwotnie Grupa chciała sprzedać browar, ale bez możliwości produkcji w Leżajsku piwa. „To się zmieniło i dla nas jest to bardzo istotne” – dodał.

- Chcemy, żeby główne rozmowy zakończyły się do końca czerwca. Tak, żebyśmy mogli przed sierpniem, kiedy produkcja w browarze zostanie zatrzymana, ten zakład przejąć. Jestem przekonany, że to się uda, to jest chyba jedyne rozwiązanie dla utrzymania tych miejsc pracy – powiedział.

Teraz Browar Leżajsk, kiedyś Hortino

Sobejko tłumaczył, że samorząd mocno zaangażował się w pomoc browarowi, bo leży on na terenie gminy. Przypomniał, że wcześniej samorządowi udało uratować inny zakład z terenu gminy – Hortino. „Dzięki naszym działaniom ten zakład przetrwał i tutaj, w przypadku browaru, też chcemy podobny model zastosować. Będzie to takie partnerstwo publiczno-prywatne” – powiedział.

Wójt podał, że z browarem związanych jest ponad 400 osób, to nie tylko pracownicy, ale również osoby, które współpracowały z zakładem. „W browarze chcemy zachować produkcję piwa, tak jak było do tej pory. Chcemy zaprosić do współpracy pracowników, żeby oni też mieli wpływ na kierunek rozwoju tego zakładu” – zadeklarował Sobejko.

Dlaczego gmina nie dostała 2 mln od województwa?

Marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, tłumacząc dlaczego uchwała dotycząca przekazania 2 mln zł gminie Leżajsk nie została przyjęta, podkreślił, że jest za wcześnie na takie decyzje.

Toczą się rozmowy i nie możemy podejmować uchwał w tym momencie. Jest przedwcześnie na takie decyzje i musimy poczekać na rozstrzygnięcie rozmów – dodał.

Ortyl zadeklarował, że jeśli sytuacja się wyjaśni, samorząd województwa na pewno będzie wspierał utrzymanie miejsc pracy w browarze w Leżajsku. 

ZOBACZ: Co skrywa Jezioro Tarnobrzeskie? Latem zaroi się tam od mieszkańców

Kremówkowe szaleństwo na rzeszowskim rynku
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE