Bony turystyczne. Na Podkarpaciu nie wykorzystano jeszcze ponad 100 tys. z nich

i

Autor: pixabay

Bony turystyczne na Podkarpaciu

Bony turystyczne. Na Podkarpaciu nie wykorzystano jeszcze ponad 100 tys. z nich

2023-03-20 10:49

– Na Podkarpaciu do wykorzystania pozostało 108 tys. bonów turystycznych – przekazał rzecznik ZUS w woj. podkarpackim Wojciech Dyląg. Rodzice nie aktywowali jeszcze w regionie ponad 27 tys. bonów wartych w sumie ponad 18 mln zł – dodał.

Bonem można płacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne na terenie Polski do końca marca br.

Bony turystyczne na Podkarpaciu. Wykorzystano prawie 160 milionów złotych!

Jak zaznaczył Dyląg, na Podkarpaciu przyznanych zostało w sumie 230 tys. bonów turystycznych. Wśród nich są zarówno bony aktywowane i niewykorzystane, częściowo wykorzystane, ale również takie, których rodzice jeszcze nie pobrali na swój profil PUE, czyli ich nie aktywowali. – Tych ostatnich jest ponad 27 tys. na kwotę ponad 18 mln zł – podał.

Do tej pory suma płatności zrealizowanych bonami przez rodziców z województwa podkarpackiego przekroczyła 159,5 mln zł. – Do podkarpackich podmiotów turystycznych, które honorują bony, trafiło z całego kraju ponad 94,4 mln zł – powiedział.

Kiedy mija termin bonu turystycznego?

Jak przypomniał Dyląg, marzec jest ostatnim miesiącem, w którym można aktywować bon turystyczny.

– Opłacony w marcu wyjazd, nocleg czy inną atrakcję turystyczną lub usługę możemy odbyć w późniejszym czasie. Rodzice, opiekunowie, którzy jeszcze nie wykorzystali bonów turystycznych mają więc ostatnią okazję, by skorzystać z bonu – zaznaczył.

W całym kraju jest ponad 4,9 tys. miejsc, gdzie można zapłacić bonami; prawie 1,5 tys. podmiotów turystycznych, które akceptują bony, znajduje się na Podkarpaciu.

Jak można otrzymać bon turystyczny?

Rzecznik podkarpackiego ZUS przekonuje, że aktywacja oraz dokonanie płatności bonem turystycznym jest bardzo prosta.

– Wystarczy, że rodzic, opiekun, który jest uprawniony do świadczenia wychowawczego 500+ wejdzie na swój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, odnajdzie po lewej stronie zakładkę Polski Bon Turystyczny i aktywuje ją, podając swój adres email i numer telefonu komórkowego – wskazał.

Po aktywacji bonu na PUE ZUS, na adres e-mail przekazany zostanie kod obsługi płatności. Trzeba go podać, kiedy płaci się bonem za usługę hotelarską lub imprezę turystyczną na terenie Polski. Każda płatność jest potwierdzona jednorazowym kodem autoryzacyjnym, który jest wysłany SMS-em na podany wcześniej numer telefonu.

– Każda osoba, która ma pytania dotyczące bonu lub jego aktywacji, może odwiedzić naszą dowolną placówkę – zapewnił Dyląg.

Świadczenie w formie bonu o wartość 500 zł przysługuje na każde dziecko, a na dziecko niepełnosprawne – dodatkowy bon 500 zł. Listę podmiotów, które honorują bony turystyczne, można sprawdzić na stronie Polskiej Organizacji Turystycznej.

Bon turystyczny - najważniejsze informacje