Ciekawostki

Bociany już wylatują z Polski. Czy to znaczy, że jesień jest już tuż tuż?

2023-08-16 13:55

Wyjątkowo wczesne sejmiki i wyloty bocianów do Afryki zaskoczyły w tym roku ornitologów. Ptaki zaczęły swoją wędrówkę pół miesiąca przed standardowym terminem. Skąd ten pośpiech? Czyżby ptaki czuły, że już niedługo w Polsce rozpocznie się jesień?

Wcześniejsze wyloty bocianów do Afryki

Lato trwa w najlepsze, a bociany już odlatują do Afryki. Czy to znaczy, że jesień jest już tuż tuż? Ornitolodzy wyjaśniają, skąd wcześniejsza migracja ptaków na południe. Na szczęście wcześniejsze wyloty nie zwiastują rychłego nadejścia jesieni. Dlaczego zatem bociany postanowiły wcześniej opuścić Polskę?

Jak się okazuje, pierwsze sejmiki i wyloty bocianów ornitolodzy zaobserwowali już końcem lipca. Termin ten jest wyjątkowo wczesny – najczęściej ptaki zaczynają się gromadzić dopiero w połowie sierpnia. Co sprawiło, że w tym roku postanowiły wcześniej wylecieć z Polski?

Jak się okazuje, przyczyną jest wyjątkowo sprzyjająca aura w poprzednich miesiącach. Wiosna i lato okazały się wyjątkowo sprzyjające, jeśli chodzi o warunki. W miarę regularne opady i wysokie temperatury przełożyły się na obfitość pokarmu. Ornitolodzy zwracają uwagę, że w zeszłym roku bociany miały znacznie trudniej, przez silną suszę.

Czyli wcześniejsze odloty bocianów wcale nie oznaczają wcześniejszego nadejścia jesieni.

Grzybobranie na Podkarpaciu. Zobaczcie te okazy!

Bociany, które zostały na zimę w Polsce
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE