Bieszczady: Wzrosło zagrożenie lawinowe. Trzeba uważać! Miejscami nawet 1,5 metra śniegu

2021-04-07 14:47 a.z.
Pogoda na jutro, 6 kwietnia 2021: za oknami istne SZALEŃSTWO! Burze, śnieg i kontratak ZIMY
Autor: Sonyuser: CC Pixabay.com / licencja Creative Commons Pogoda na jutro, 6 kwietnia 2021: za oknami istne SZALEŃSTWO! Burze, śnieg i kontratak ZIMY

Wróciła prawdziwa zima, zrobiło się bardzo niebezpiecznie. To w Bieszczadach, gdzie wzrosło zagrożenie lawinowe i aktualnie obowiązuje drugi stopień. Wszystko przez ostatnie opady śniegu. Miejscami pokrywa śnieżna miejscami znów ma 1,5 metra.

W Bieszczadach powyżej górnej granicy lasu wzrosło zagrożenie lawinowe i aktualnie obowiązuje drugi stopień w pięciostopniowej, rosnącej skali. Jak powiedział nam ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy GOPR Paweł Szopa, zagrożenie lawinowe występuje przede wszystkim na zawietrznych stokach po całodobowych opadach.CZYTAJ TAKŻE: Rzeszów: Zima nie odpuszcza. Czekają nas srogie przymrozki. Do kiedy?

Zagrożenie dotyczy głównie masywów połonin Caryńskiej i Wetlińskiej, Tarnicy, Małej i Wielkiej Rawki oraz Szerokiego Wierchu. Na wysokości połonin występuje zmienna, nierównomierna pokrywa śnieżna, która kształtuje się w przedziale od 20 do 150 cm.

Turyści w związku z tym powinni pamiętać: o odpowiednim obuwiu i stroju oraz zabraniu ze sobą m.in. kalorycznego jedzenia, ciepłych napojów, latarki i zapasowych rękawiczek oraz należy też mieć ze sobą naładowany telefon komórkowy, a w nim aplikację "Ratunek".

Drogowskazy: o migrenie, czyli bólu uniemożliwiającym funkcjonowanie. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ
Tak jeżdżą kierowcy Kaczyńskiego. Szokujące zachowanie mogło się skończyć tragicznie