Białe noce na Podkarpaciu. Kiedy zauważymy to zjawisko?

i

Autor: pixabay.com

Ciekawostki

Białe noce na Podkarpaciu. Kiedy oglądać do zjawisko?

2023-06-15 13:49

Białe noce to niepowtarzalne zjawisko, które obserwujemy w całej Polsce. Już niedługo zagości także w Rzeszowie i na całym Podkarpaciu. Noc, która kojarzy nam się z ciemnością, będzie nieco jaśniejsza. Kiedy będą białe noce w Rzeszowie i na Podkarpaciu?

Spis treści

  1. Białe noce w Rzeszowie. Czym są?
  2. Białe noce w Rzeszowie i na Podkaprciu. Kiedy je oglądać?
  3. Gdzie oglądać białe noce w Rzeszowie i na Podkarpaciu?

Białe noce w Rzeszowie. Czym są?

Białe noce zazwyczaj kojarzą nam się z Sankt Petersburgiem czy Helsinkami, ale to zjawisko obserwujemy także w Polsce. Od wybrzeża aż po Bieszczady. Łącznie trwa ono przez półtora miesiąca. Z astronomicznego punktu widzenia, noc to zjawisko, gdy Słońce skrywa się poniżej 18 stopni pod horyzontem. Niebo staje się wówczas na tyle ciemne, że trudno nam dostrzec łunę słoneczną nad widnokręgiem. Gdy Słońce przechodzi płycej, obserwujemy zmierzch lub świt – możemy przeczytać na profilu „Z głową w gwiazdach”.

Na naszej szerokości geograficznej w okolicach przesilenia letniego, Słońce zachodzi na tak krótko, że nie ma możliwości osiągnięcia głębokości, która pozwalałaby na zaistnienie astronomicznej nocy. Powoduje to, że wówczas nocą obserwujemy długi zmierzch, który płynnie przechodzi w świt. Nie zobaczymy wtedy ani przez chwilę całkiem ciemnego nieba, co sprawia, że w tym czasie obserwujemy mniejszą niż zazwyczaj liczbę gwiazd. To właśnie zjawisko białej nocy.

Białe noce w Rzeszowie i na Podkaprciu. Kiedy je oglądać?

W Polsce białe noce najwcześniej możemy zaobserwować na północy kraju. Następnie stopniowo zaczynają być widoczne w całym kraju. W okolicach Jastrzębiej Góry, okres białych nocy zaczyna się już około 9 maja i trwa aż do 4 sierpnia. Najkrócej zjawisko białych nocy mogą podziwiać mieszkańcy Bieszczad i regionów najbardziej wysuniętych na południe. W Ustrzykach Górnych taki okres trwa od 10 czerwca do 4 lipca. Kiedy możemy obserwować białe noce w Rzeszowie? To zjawisko będzie obecne od 1 czerwca do 12 lipca.

Gdzie oglądać białe noce w Rzeszowie i na Podkarpaciu?

Białe noce dają nam spore możliwości, jeśli chodzi o obserwacje nieba. Panujące warunki sprzyjają dostrzeżeniu sztucznych satelitów. Znajdujące się płytko pod horyzontem Słońce będzie oświetlało wszystko, co przeleci nad naszymi głowami. Z jednej strony białe noce to czas niesprzyjający typowym obserwacjom astronomicznym, ale potrafi zaoferować nam fantastyczne widoki.

ZOBACZ: BĘDZIE NOWY ZIELONY MINI PARK W RZESZOWIE. SĄ PIERWSZE WIZUALIZACJE

Festiwal Roślin w Rzeszowie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE