Będą dwa dni wolnego za oddanie krwi lub osocza

i

Autor: Pixabay

Będą dodatkowe dni wolne od pracy w 2021 roku? Nawet 48!? Trzeba spełnić prosty warunek

2021-01-01 11:01

Dwa dodatkowe dni wolne pracy dla dawców krwi lub osocza to projekt ustawy, który został już przyjęty przez rząd i trafił do Sejmu. Jakie warunki trzeba będzie spełnić, by skorzystać z dodatkowego wolnego? Ile dodatkowych dni wolnych za oddanie krwi i osocza będzie można dostać? Jakie inne benefity przysługują dawcom krwi i osocza?

Dwa dni wolne od pracy dla dawców osocza i krwi

Osobom, które oddadzą krew lub osocze będzie przysługiwał nie jeden jak do tej pory, ale dwa dni wolnego od pracy - pisze Fakt.

Taki zapis znalazł się w Ustawie o przeciwdziałaniu COVID-19, która trafiła do Sejmu. Nowelizacja zmieniła ustawę z 22 sierpnia 1997 roku o publicznej służbie krwi.

Sonda
Czy w Polsce należy wprowadzić twardy lockdown taki jak w Niemczech?

Dwa dodatkowe dni wolne od pracy: Jakie warunki trzeba spełnić?

Do tej pory krwiodawcom przysługiwał dzień wolny od pracy w dniu oddawania krwi lub osocza. Teraz będą to dwa dni wolne i będzie można z nich skorzystać w dniu odwiedzenia stacji krwiodawstwa i dzień później.

Ile razy w roku można oddać krew i osocze? Ile dostaniemy dni wolnych?

Okazuje się, że dzięki nowym przepisom będzie można przez oddawanie krwi lub osocza praktycznie podwoić, a nawet potroić swój roczny urlop. Jak to możliwe? Wyjaśniamy poniżej:

  • mężczyźni mogą oddawać krew nie częściej niż 6 razy w roku - co dałoby 12 dodatkowych dni urlopu,
  • a kobiety nie częściej niż 4 razy w roku - co dałoby 8 dodatkowych dni urlopu. 

Osocze za to można oddawać nawet co 2 tygodnie, a limit roczny to 25 litrów, przy czym jednorazowo pobieranych jest 600 ml osocza. To oznacza, że maksymalnie za oddawanie osocza będzie można uzyskać nawet 4 dni wolnego w miesiącu, czyli rocznie aż 48! 

Oczywiście to tylko teoria i każda nasza wizyta w centrum krwiodawstwa nie oznacza automatycznego oddania krwi lub osocza. Wcześniej wykonywane są różne badania, które mają ocenić stan pacjenta. Może zdarzyć się, że honorowy krwiodawca otrzyma zalecenie oddawania krwi lub osocza rzadziej niż przewidują górne limity.

Co ważne, można oddawać krew, osocze i płytki krwi naprzemiennie. Tu jednak także trzeba przestrzegać minimalnych terminów. Te są następujące:

  • Krew po krwi po 8 tygodniach
  • Krew po osoczu po 4 tygodniach
  • Krew po płytkach po 4 tygodniach
  • Osocze po osoczu po 2 tygodniach
  • Osocze po krwi po 4 tygodniach
  • Osocze po płytkach po 4 tygodniach
  • Płytki po płytkach po 4 tygodniach
  • Płytki po krwi pełnej po 8 tygodniach
  • Płytki po osoczu po 4 tygodniach

Ulga w PIT za oddanie krwi lub osocza

Fakt informuje też, że krwiodawcom będzie przysługiwał jeszcze jeden nowy przywilej - odliczenie ulgi w PIT w wysokości 33% za przejazdy w komunikacji krajowej środkami publicznego transportu zbiorowego.

Co się należy za oddanie krwi lub osocza?

Dodajmy, że za oddanie krwi lub osocza w Polsce poza dniem wolnym od pracy obecnie należą się:

  • tabliczki czekolady (9sztuk),
  • ulga podatkowa w PIT.

Wysokość ulgi obliczamy mnożąc każdy litr pobranej krwi lub osocza przez 130 złotych. Za samo osocze można zatem odliczyć od podatku aż 3250 złotych. O szczegółach pisaliśmy w artykule poniżej:

Posłuchaj, czym jest koronarografia. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
Ktoś wyrzucił te śliczne kuleczki na śmietnik. Schronisko ma twardy orzech do zgryzienia