Atak zimy spowoduje krytyczną sytuacje? Może zabraknąć prądu i gazu

i

Autor: SERGEI SUPINSKY/AFP/East News Większe zapotrzebowanie na gaz i prąd może wywołać przerwy w dostawie w Europie. Podobne do tych, które występowały w Ukrainie

Atak zimy spowoduje krytyczną sytuację? Może zabraknąć prądu i gazu

2022-12-06 13:17

Nad Polskę nadciąga arktyczny front, który będzie pierwszym tej zimy poważniejszym sprawdzianem przygotowania systemu energetycznego do najtrudniejszej pory roku. Spadną temperatury, a co za tym idzie wzrośnie zapotrzebowanie na gaz i prąd. To może wpłynąć na ich ceny. Agencja Bloomberg ostrzega, że może dojść także do krytycznej sytuacji w Europie i przerw w dostawie prądu.

Do tej pory pogoda w Europie sprawiła, że od poważniejszego kryzysu dzieliła nas cienka linia. Teraz, gdy pogoda nie tylko w Polsce, a niemal na całym kontynencie załamie się, ta linia wydaje się zbyt cienka. Javier Blas z agencji Bloomberg zauważył, że „jesteśmy zaledwie parę stopni od sytuacji, która grozi przerwami w dostawach prądu”. Najcięższa sytuacja jest w kilku regionach Unii Europejskiej. Do blackoutów może dojść między innymi we Francji, Finlandii, Irlandii, czy w Szwecji.

CZYTAJ TAKŻE: URE reaguje na wysokie ceny prądu. O ile zmniejszą się rachunki?

Atak zimy spowoduje krytyczną sytuacje?

„W okresie zimowym zidentyfikowano pewne dodatkowe zagrożenia, które mogą się zmaterializować i mieć znaczny wpływ na sytuację w zakresie wystarczalności, zwłaszcza jeśli zbiegną się w czasie. Należy uważnie śledzić niepewność dotyczącą dostępności energii jądrowej we Francji, Szwecji i Finlandii, a także dostaw węgla w Niemczech i Polsce” – poinformowała organizacja europejskich operatorów przesyłowych ENTSO-E.

W raporcie możemy przeczytać, że  sytuacja tej zimy jest krytyczna, jednak możliwa do opanowania. Spadek temperatury w naszej części globu będzie więc dużym testem dla europejskiego systemu energetycznego.

Atak zimy może wpłynąć na ceny gazu i prądu

Portal „Forsal” zauważył, że ceny energii już teraz są bardzo wysokie, a będą jeszcze rosnąc. Jako przykład podaje Nordycka stawkę dzienną, która w ubiegłym tygodniu wzrosła na giełdzie Nord Pool w Oslo o 8,2 proc. do 373,23 euro za megawatogodzinę. „To najwyższy poziom od szczytu kryzysu energetycznego we wrześniu”.

A co z cenami gazu? Wyższe zapotrzebowanie w Europie oznacza spadek zapasów tego paliwa, a to może wpłynąć na cenę.

- Nadal jednak ceny gazu ziemnego są utrzymywane w ryzach m.in. ze względu na fakt, że wypełnienie magazynów gazem w Europie wynosi ponad 90 proc. i jest powyżej 5-letniej średniej na tę porę roku – przypomina zaś „Money.pl”.

Żródło: Money.pl/Forsal.pl

Belka nie gryzł się w język: W Zjednoczonej Prawicy się kotłuje, ale spaja ją władza
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE