Atak zimy na Podkarpaciu. Odbiorcy nie mają prądu

i

Autor: pixabay.com/TanteTati

Z REGIONU

Atak zimy na Podkarpaciu. W regionie ponad 2,5 tys. odbiorców bez prądu

2023-12-03 21:00

Na Podkarpaciu w niedzielę wieczorem prądu nie ma ponad 2,5 tys. odbiorców. Strażacy przez całą niedzielę wyjeżdżali 120 razy, ich interwencje polegały głównie na usuwaniu m.in. z dróg połamanych pod naporem śniegu konarów i drzew.

Atak zimy na Podkarpaciu. Brak prądu w regionie

Jak powiedział w niedzielę wieczorem dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Rzeszowie Piotr Dziekan, na północy województwa prądu nie ma ponad 320 odbiorców. Trudniejsza sytuacja jest na południu Podkarpacia, gdzie bez prądu pozostaje niemal 2,2 tys. gospodarstw.

- Na północy województwa uszkodzonych jest 8 stacji transformacyjnych i cztery linie energetyczne, na południu zaś odpowiednio 64 stacje i 7 linii – dodał. Jeszcze w niedzielę rano w całym regionie bez prądu było ok. 8 tys. gospodarstw domowych.

Zima na Podkarpaciu. Sytuacja na drogach w regionie

Jak powiedział Dziekan, w niedzielę strażacy interweniowali 120 razy. - Były to głównie interwencje dotyczące usuwania konarów i gałęzi z dróg, chodników i trakcji elektrycznej. Najwięcej pracy mieli strażacy w powiecie przemyskim, jarosławskim i bieszczadzkim – dodał.

Dziekan podkreślił, że w regionie wszystkie drogi krajowe i wojewódzkie są przejezdne. - Na północy regionu drogi są czarne i mokre, na południu zalega na trasach błoto pośniegowe – powiedział.

W regionie w niedzielę nie zostały wydane żadne nowe ostrzeżenie IMGW.

Atak zimy na Podkarpaciu. Trudna sytuacja na kolei. Odladzanie toru na linii Rzeszów-Przemyśl

W regionie nadal trudna sytuacja jest na kolei. Z powodu oblodzenia torów i trakcji pociągi mają spore opóźnienia. Jak podał dyżurny WCZK, prawdopodobnie do rana w poniedziałek potrwa odladzanie jednego toru na linii kolejowej Rzeszów-Przemyśl.

Natomiast PKP PLK przekazała w niedzielę, że ze względu na opady marznącego deszczu i oblodzenie sieci trakcyjnej na dwóch liniach na terenie Podkarpacia: Jarosław – Rzeszów i Przeworsk – Leżajsk od soboty wprowadzone zostały zmiany w komunikacji. - Jazda pociągów jest zapewniona przy wykorzystaniu lokomotyw spalinowych. Pociągi sieciowe pracują nad odlodzeniem sieci trakcyjnej – poinformowała kolejowa spółka.