Antybakteryjna powłoka na szkło? To możliwe! Opracowali ją naukowcy z Uniwersytetu Rzeszowskiego!

i

Autor: Pixabay.com

Antybakteryjna powłoka na szkło? To możliwe! Opracowali ją naukowcy z Uniwersytetu Rzeszowskiego!

2021-04-13 6:30

Antybakteryjna powłoka dzięki swojemu unikalnemu składowi fazowemu i strukturze ma być barierą dla niektórych bakterii, na przykład na dotykowych wyświetlaczach naszych telefonów. Zawiera w sobie m.in. nanocząstki srebra. Za tym projektem stoją naukowcy z Uniwersytetu Rzeszowskiego!

Ekrany telefonów, przyciski i klawiatura - to miejsca, w których wbrew pozorom, zbiera się całkiem sporo drobnoustrojów, także tych przenoszących mniej lub bardziej groźne choroby. Dzięki opracowanej przez rzeszowskich naukowców antybakteryjnej powłoce, szkło, którymi zabezpieczamy m.in. nasze telefony, może poza ochroną mechaniczną, zyskać także ochronę przez niektórymi bakteriami i wirusami.

Rzeszowscy licealiści zachęcają do badań profilaktycznych

POLUB NASZ NOWY FANPAGE ESKA RZESZÓW NEWS NA FACEBOOKU!

Działanie antybakteryjne powłok jest dwutorowe. Po pierwsze padające na powłokę światło, emitowane przez powszechnie stosowane żarówki również LED powoduje powstawanie na powierzchni powłoki rodników hydroksylowych, które zabijają bakterie. Po drugie, powłoka uwalnia jony srebra, które również zabijają bakterie bez aktywacji światłem - wyjaśnia profesor Andrzej Dziedzic z Kolegium Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Jak podkreśla naukowiec - badania prowadzone poza projektem pokazują także, że powłoki wykazują również w niektórych przypadkach działanie antywirusowe w przypadku grup wirusów zwanych fagami.

Projekt dotyczący antybakteryjnej nanokompozytowej powłoki na szkle finansowany jest w ramach drugiego konkursu grantowego, realizowanego przez Podkarpackie Centrum Innowacji.

Antybakteryjna powłoka na szkło? To możliwe! Opracowali ją naukowcy z Uniwersytetu Rzeszowskiego!
Sonda
Czy spodziewasz się czwartej fali zachorowań na COVID-19?