pieniądze

i

Autor: Unsplash

Twoje finanse

800 plus. Wiemy, kiedy złożyć wniosek o wyższe świadczenie

2023-06-15 13:49

Program 500 plus zamieni się od początku 2024 roku w 800 plus. Długo wyczekiwana waloryzacja najpopularniejszego z programów socjalnych w Polsce sprawi, że będzie trzeba składać nowe wnioski? Kiedy trzeba złożyć wniosek o wypłatę pieniędzy z programu? Szczegóły poniżej.

Spis treści

  1. 800 plus. Zasady programu bez zmian
  2. 800 plus. Wiemy kiedy złożyć wniosek o wyższe świadczenie
  3. 800 plus. Wnioski bez zmian

800 plus. Zasady programu bez zmian

Politycy Prawa i Sprawiedliwości, w tym minister rodziny Marlena Maląg zapewniają, że zasady przyznawania świadczenie nie zmienią się w zależności od tego, że od 2024 roku kwota będzie wyższa. To dlatego, że wśród polityków opozycji pojawił się plan, aby wyższe świadczenie przysługiwało wyłącznie na dzieci osób pracujących. Wówczas pozostali pobieraliby nie 800 zł, a podstawowe 500 zł. Takiego rozdzielenia nie będzie, a przynajmniej, jak na ten moment - nic na to nie wskazuje. Czy zmiany odnośnie wysokości sztandarowego programu Prawa i Sprawiedliwości wpłyną na to, że trzeba będzie składać inne wnioski niż dotychczas i w innych terminach? Tłumaczymy.

800 plus. Wiemy kiedy złożyć wniosek o wyższe świadczenie

Minister Marlena Malag przekazała, że zasady programu 500 plus, który od początku 2024 roku przekształci się w 800 plus pozostaną niezmienne. Oznacza to, że pieniądze będą przysługiwać na każde dziecko do 18. roku życia, a także bez względu na wysokość zarobków rodziców. Co jednak z wnioskami?

Rodzice, którzy obecnie pobierają od państwa 500 zł na każde swoje dziecko mają zapewnione wypłaty do 31 maja 2023 roku. To wynika z harmonogramu okresu świadczeniowego ustalonego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który przejął obsługę programu. Kolejny okres rozpoczyna się już niebawem, bo 1 czerwca 2023 i potrwa do końca maja 2024 roku. Aby mieć zapewnioną ciągłość wypłat - taki sam wniosek jak dotychczas i w taki sam sposób - trzeba złożyć do dnia 30 czerwca 2023.

800 plus. Wnioski bez zmian

Formularz, który służy do wnioskowania o wypłatę świadczenia na konto rodzica nie zmieni się. Jedyną zmianą jaką odczują rodzice w kwestii pobierania dodatkowych pieniędzy to kwota. 1 stycznia 2024 roku ta automatycznie wzrośnie z 500 zł do 800 zł.

ZOBACZ: W tych miastach są najdroższe mieszkania! Aktualne ceny na rynku pierwotnym i wtórnym

K. LUBNAUER: PIS WYKORZYSTUJE 800 PLUS DO SZANTAŻOWANIA POLAKÓW
Listen on Spreaker.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE