Granica Państwa

i

Autor: BiOSG Granica Państwa

Informacje

500 zł mandatu dla turystów! Złamali zakaz wejścia na pas drogi granicznej

2023-08-10 12:27

Pomimo zakazu wejścia na pas drogi granicznej na podkarpackim odcinku polsko-ukraińskiej granicy, wciąż znajdują się osoby, które łamią to prawo. Młoda Polka, Kanadyjczyk, rodzice z dzieckiem. To osoby, które w ostatnich dniach nielegalnie weszły na pas drogi granicznej w naszym województwie i zostały ukarane mandatem.

Spis treści

  1. Zakaz wejścia na pas drogi granicznej
  2. Wchodzenie na pas drogi granicznej grozi mandatem!
  3. Zadbaj o swoje bezpieczeństwo

Zakaz wejścia na pas drogi granicznej

Na obszarze granicznym pomiędzy Polską a Ukrainą, na terenie województwa podkarpackiego, obowiązuje zakaz wstępu na pas drogi granicznej, z wyjątkiem oznakowanych szlaków w Bieszczadach. Jest to 15-metrowy pas mierzony od linii granic. Tablice ostrzegawcze z napisami "Pas drogi granicznej wejście zabronione" oraz "Granica państwa przekraczanie zabronione" jasno wskazują na zakaz. Pomimo tego, niektórzy nadal ignorują ten przepis. Wiele osób twierdzi, że były po prostu ciekawe, jak wygląda granica, oraz że chciały uwiecznić ten moment na zdjęciach. Taka nieodpowiedzialna fascynacja granicą może jednak skończyć się pewnymi konsekwencjami.

Wchodzenie na pas drogi granicznej grozi mandatem!

W ostatnich dniach funkcjonariusze BiOSG zatrzymali kilkoro takich osób. Przykładem pierwszego z tych wykroczeń jest sytuacja przy granicy w okolicach Czarnej Górnej.

Jedną z nich była młoda, 21-letnia turystka z Polski, która uległa pokusie zrobienia sobie zdjęcia ze słupem granicznym - poinformował rzecznik Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej por. Piotr Zakielarz.

Podobne przypadki miały miejsce również w Wojtkowej, gdzie trzyosobowa rodzina wkroczyła na pas drogi granicznej. Dzień później, w rejonie Korczowej, interweniowano wobec obywatela Kanady, który również zignorował ostrzegawcze znaki graniczne.

W przypadku osób dorosłych wszystkie zdarzenia zakończyły się mandatami w wysokości od 300 do 500 zł - informuje rzecznik BiOSG.

ZOBACZ: Najpopularniejsze szlaki turystyczne w Bieszczadach. Musisz je odwiedzić

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo

Należy pamiętać, że przekroczenie granicy w miejscach objętych zakazem jest naruszeniem prawa. Osoby łamiące ten zakaz narażają się na surowe kary finansowe oraz inne sankcje, a także mogą stwarzać niebezpieczeństwo dla swojego własnego bezpieczeństwa oraz bezpieczeństwa innych. Organizacje odpowiedzialne za utrzymanie granicy podkreślają, że przestrzeganie przepisów granicznych jest nie tylko kwestią prawną, ale przede wszystkim kwestią bezpieczeństwa. Warto mieć na uwadze również to, że wszystkie osoby wkraczające na pas drogi granicznej będą poddane kontroli przez funkcjonariuszy straży granicznej.

Jak działa system perymetryczny na granicy z Białorusią? Straż Graniczna pokazała nagrania
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE