2800 zł: To propozycja płacy minimalnej w 2021 roku. Ile zarobimy na rękę? Ile na godzinę?

2020-07-30 7:11
2800 zł: To propozycja płacy minimalnej w 2021 roku. Ile zarobimy na rękę? Ile na godzinę?
Autor: Unsplash/artem_beliaikin

Rada Ministrów już przedstawiła swoją propozycję płacy minimalnej w 2021 roku. Ile Polacy zarobią najmniej na rękę w 2021? O ile wzrośnie stawka godzinowa? Czy taka płaca mininalna jest już pewna? Wyjaśniamy na ESKA Rzeszów.

Płaca minimalna w 2021 roku: Ile wyniesie? Jaka jest propozycja?

2800 złotych brutto - to propozycja płacy minimalnej w 2021 roku, jaką Rada Ministrów przedłożyła do negocjacji Radzie Dialogu Społecznego. Gdyby propozycja została przyjęta, oznaczałoby to, że minimalne wynagrodzenie za pracę wzrosłoby o 200 zł w porównaniu do stawki obowiązującej w tym roku (2600 zł).

Płaca minimalna w 2021 roku: Ile na rękę?

Dodajmy, że porponowana kwota jest kwotą brutto. To oznacza, że Polacy na rękę dostaliby mniej - dokładnie 2062 zł przy umowie o pracę.

Płaca minimalna 2021: Jaka stawka za godzinę?

Wzrost minimalnego wynagrodzenia powoduje także wzrost minimalnej stawki godzinowej dla określonych umów cywilnoprawnych. Zgodnie z propozycją Rady Ministrów stawka godzinowa wzrosłaby w 2021 r. z 17 zł do 18,30 zł., tj. o 1,30 zł. Należy pamiętać, że podane kwoty są także kwotami brutto.

Płaca minimalna: Kto ustala? Jak to działa?

Dodajmy, że zgodnie z ustawą o minimalnym wynagrodzeniu za pracę Rada Ministrów jest zobowiązana każdego roku przedstawić Radzie Dialogu Społecznego propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz minimalnej stawki godzinowej w roku następnym. Zwykle robi to do 15 czerwca, ale w tym roku, przez wzgląd na pandemię koronawirusa, termin przełożono na 31 lipca.

Propozycja nie oznacza zatwierdzenia kwoty. Teraz partnerzy społeczni mają 10 dni na negocjajcie i ewentualne zmiany kwoty. Polacy ostateczną kwotę minimalnego wynagrodzenia poznają najpóźniej 15 września.

Płaca minimalna: Jak jest ustalana?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wyjaśnia, w jaki sposób ustalana jest porpozycja płacy minimalnej w danym roku:

"Wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę i minimalnej stawki godzinowej są ustalane w oparciu o aktualne i prognozowane wielkości makroekonomiczne (przyjmowane przy opracowaniu projektu budżetu na rok przyszły), w tym m.in. o prognozowane na rok przyszły wskaźniki: wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych oraz przyrostu realnego PKB. Szczegółowy mechanizm obliczania minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz minimalnej stawki godzinowej określa ustawa".

Posłuchaj o powodach dka których warto jeść zupę. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
Tak wygląda polski samochód elektryczny
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE