Żołnierze uczą się jak opiekować się osobami chorymi

2021-04-07 15:29 Wojtek Wójcikowski
wot opieka nad chorymi
Autor: fot. 6MBOT

Poznają na czym polega opieka nad chorym leżącym. Swoją wiedzę mają wykorzystać podczas pandemii i szpitalach. 50 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej przeszło szkolenie z opieki nad osobami znajdującymi się w szpitalach.

Szkolenia odbywają się od jesieni zeszłego roku, a ich cel był jeden. Żołnierze mają być lepiej przygotowani do pomocy dla personelu medycznego zwłaszcza w trakcie trwającej pandemii. Na kursie nauczyli się jak wygląda karmienie, toaleta i pielęgnacja osoby, która leży w łóżku. Żołnierze poznają psychologiczne aspekty i specyfikę opieki nad pacjentem starszym, niesamodzielnym, przewlekle chorym oraz nabywają praktyczną wiedzę niezbędną do sprawowania opieki nad pacjentem leżącym, nawiązywania i utrzymywania kontaktów z osobami chorymi i niesamodzielnymi. Są wprowadzeni do tego, z czym trzeba się zmierzyć w codziennej pracy.

- Uważam, że każdy z nas powinien zrobić taki kurs ze względu na to, że jest on przydatny nie tylko teraz gdy walczymy z pandemią, ale też w przyszłości będziemy wiedzieli jak pomagać naszym bliskim. Kurs był bardzo profesjonalnie przygotowany, przekazano nam ogrom wiedzy praktycznej i teoretycznej, którą z całą pewnością nie raz wykorzystamy- mówi uczestniczka kursu Małgorzata Nowicka z 6 Mazowieckiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej.

Obecnie żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej pomagają w szpitalu tymczasowym przy Radomskim Szpitalu Specjalistycznym czy punkcie szczepień. Są także obecni w innych placówkach.