Białobrzeskie Centrum Kultury

i

Autor: Archiwum UM w Białobrzegach

Kultura

Zakończyła się rozbudowa Białobrzeskiego Centrum Kultury

2023-05-29 14:17

Była ruina, która straszyła przez 40 lat, jest kino, biblioteka i sala widowiskowa na 200 miejsc. Nowe skrzydło Białobrzeskiego Centrum Kultury już gotowe.

Miał być kinoteatr i jest - po ponad 40 latach. Tak długo straszyła ruina niedokończonej inwestycji, czyli kinoteatru który miał powstać w latach 70. Tamta budowa nie została dokończona a mury niszczały. W lipcu 2019 roku Białobrzegi uzyskały  dofinansowanie w kwocie 1,8 miliona złotych budowę nowego skrzydła miejscowego ośrodka kultury. Ruinę wyburzono a w tym miejscu jesienią rozpoczęły się pierwsze prace. Budowę opóźniała najpierw pandemia a potem wojna w Ukrainie, której efektem były problemy z dostawą materiałów budowlanych. Te problemy podniosły też koszty inwestycji, które ostatecznie zamknięto kwotą ponad 3 milionów 800 tys. zł. 12 maja 2023 dokonano odbioru prac, uznając iż nowe skrzydło jest już gotowe.  Mieści się tam biblioteka, kino i sala widowiskowa wraz z zapleczem dla artystów.

- Niektóre ściany wewnętrzne są mobilne, po ich rozsunięciu zyskujemy salę z widownią na 200 miejsc. Takiej sali w Białobrzegach do tej pory nie było a jest bardzo potrzebna - przyznaje Adam Bolek burmistrz Białobrzegów. 

Obecnie trwają zakupy kolejnego sprzętu dla placówki, m. in. cyfrowego projektora kinowego. Właśnie kino ma zacząć działać jako pierwsze a są szanse, że pierwsze seanse odbędą się jeszcze w czerwcu. 

- Obecnie podpisywane są umowy z dystrybutorami. To oznacza, że mieszkańcy Białobrzegów będą oglądać nowości, w tym samym czasie co w innych miastach w Polsce - dodaje Adam Bolek. 

Oficjalne oddanie nowego skrzydła Białobrzeskiego Centrum Kultury planowane jest na początku czerwca. 

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE