Wybrano firmę, która usunie beczki z chemikaliami z Borkowic

2021-03-24 15:25
Borkowice
Autor: Wojciech Wójcikowski

Nielegalne składowisko odpadów w Borkowicach zostanie usunięte. Gmina w przetargu wybrała firmę, która zajmie się likwidacją półtora tysiąca ton toksycznych odpadów, które znajdują się obok szkoły w samym centrum gminy.

Batalia mieszkańców i władz gminy trwa od 3 lat, teraz tysiąc beczek z toksycznymi substancjami może zniknąć z magazynów zlokalizowanych w gminie. Władze Borkowic rozstrzygnęły właśnie przetarg na utylizację beczek.

- W drugim przetargu udało się wyłonić firmę, która zajmie się za utylizacją składowiska. na ten cel przeznaczymy ponad 8 milionów złotych. Zadaniem firmy będzie wywiezienie i zutylizowanie beczek. Będziemy się starali podpisać umowę jeszcze w tym miesiącu. Beczki mają zniknąć do końca stycznia 2022 roku.  Dla naszej gminy to składowisko oznaczało duże problemy, trzeba było ewakuować uczniów, teraz jest covid-19 więc te zajęcia nie odbywają się w szkole i nie ma problemu. Udało nam się dokonać utylizacji tych materiałów, gdyż zmieniła się ustawa o odpadach, na mocy przepisów mogliśmy wydać decyzję o wywiezieniu tych odpadów- mówi Robert Fidos, wójt gminy Borkowice.

Chemikalia w beczkach były zwożone do Borkowic od marca do listopada 2018 roku. W sprawie toksycznych beczek toczy się proces przed poznańskim sądem. Osiem osób odpowiada za udział w zorganizowanej grupie przestępczej.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE