WOT Radom

i

Autor: fot. 6MBOT

Wspieranie służb w walce z pandemią i udział w szkoleniach- terytorialsi podsumowują rok

2022-01-21 14:09

Przede wszystkim mają dbać o nasze bezpieczeństwo lecz w ostatnich dwóch latach muszą wspierać szpitale. Żołnierze z 62 Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej w Radomiu wspierają służby w walce z COVID-19. Ważnym wyzwaniem dla wojskowych było zabezpieczenie granicy oraz udział w szkoleniach i ćwiczeniach.

Pięć lat temu powstała 6 Mazowiecka Brygada Wojsk Obrony Terytorialnej w skład której wchodzą oddziały w Pomiechówku, Grojcu i Radomiu. Od roku dowództwo całej brygady przeniesiono do Radomia. Tutaj także cały czas swoje działania pełnią żołnierze z 62 Batalionu Lekkiej Piechoty. Podobnie jak w 2020 roku tak i w ostatnich miesiącach żołnierze wspierali służby w walce z pandemią.

- Działania przeciwpandemiczne zostały ukierunkowane na udzielanie wsparcia placówkom medycznym oraz podmiotom administracji publicznej. Żołnierze prowadzili: Mobilny Punkt Wymazowy - pobrano blisko 10000 wymazów, Powszechny Punkt Szczepień przy ul. Dębowej, na którym zaszczepiono 10483 osób i ul. Bluszczowej, gdzie zaszczepiono 9048 osób. Nieoceniona okazała się również pomoc w szpitalach w Radomiu, Kozienicach, Pionkach i Przysusze oraz wsparcie Policji. To tylko niektóre przedsięwzięcia, w których było zaangażowanych każdego dnia kilkudziesięciu terytorialsów- mówi mjr Artur Wasilewski dowódca 62. Batalionu Lekkiej Piechoty w Radomiu

Mimo zadań związanych z pandemią ważny był także udział w szkoleniach i kursach.

- Wśród nich można wymienić ćwiczenia rotacyjne na zbiorniku wodnym w Wólce Domaniowskiej, przeprawa przez rzekę Pilicę w Białobrzegach czy marsz kondycyjny z pełnym wyposażeniem w Dąbrowie Kozłowskiej. Ponadto radomscy terytorialsi mieli możliwość podnieść swoje kwalifikacje, dzięki kursom takim jak m.in.: kurs medycyny pola walki, kurs opieki nad pacjentem leżącym, kurs saperski, szkolenie doskonalące z walki w bliskim kontakcie, kurs przeszkolenia operatorów do poziomu instruktora moździerzy, bardzo ważne ćwiczenia z wojskami operacyjnymi "Myszołów". W operacji “Silne Wsparcie” żołnierze z Radomia na granicy polsko-białoruskiej realizowali całodobowo zadania w pasie przygranicznym. Terytorialsi stanowili wsparcie dla Straży Granicznej, Policji i Wojsk Operacyjnych - mówi mjr Artur Wasilewski.

Ważną częścią działań żołnierzy jest także wsparcie domów dziecka, kombatantów, udział w różnego rodzaju uroczystościach. Wojskowi wspierają też idee honorowego krwiodawstwa. W 2021 roku oddali ponad 160 litrów krwi.