Wiosna literacka w Radomiu ... przyjdzie później. Kiedy?

2021-04-15 16:35 AD
wiosna i książka
Autor: pixabay

​Przyjdzie później niż zwykle, ale będzie na pewno. Mowa o wiośnie ... literackiej w Radomiu. Święto czytelników i autorów z powodu pandemii przesunięto na początek maja. wszystko dlatego by spotkania z autorami odbywały się na żywo a nie w sieci. A z kim spotkają się czytelnicy mali i dorośli?

Wiosna Literacka to jedna z flagowych imprez Radomia. To także najstarszy festiwal literacki w Polsce. Od 1974 roku czytelnicy spotykają się ze swoimi ulubionymi autorami, a spotkaniom tym towarzyszą koncerty czy inne wydarzenia towarzyszące. Jednak już drugi rok plany organizatorów krzyżuje pandemia. Czy w tym roku Wiosna Literacka odbędzie się? - to pytanie stawiało sobie wielu bywalców radomskich bibliotek i czytelni.

Okazuje się, że Wiosna Literacka będzie, ale nieco później. Jak zapewnia Przemysław Czaja, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej, termin przesunięto na maj, by większość spotkań mogła odbyć się na żywo a nie w internecie. Z kim w tym roku spotkają się radomianie?

W programie m. in. wizyta Aleksandry Zielińskiej, autorki nominowanej m. in. do Nagrody Gombrowicza, spotkanie z Cezarym Harasimowiczem i promocja książki Marcina Kępy "Trójkąt niebezpieczeństwa". Będzie też wydarzenie dla dzieci, czyli spotkanie z ilustratorką Marianną Oklejak. Jak zapewnia dyrektor biblioteki, jest też plan awaryjny, na wypadek gdyby pandemia nie osłabła a obostrzenia wymuszające ograniczenie działalności placówek kultury zostały utrzymane.

- Spotkania odbędą się czy to przed wejściem do biblioteki, czy to w grodzie a może w innej otwartej przestrzeni tak aby przestrzegać zasad, wynikających z sytuacji pandemicznej - wyjaśnia Przemysław Czaja.

Wiosna Literacka'2021 odbędzie się w Tygodniu Bibliotek, czyli od 8 do 15 maja.