W stylu gotyckim lub renesansowym -chcą odbudować średniowieczny zamek [AUDIO}

2020-09-18 15:21 Wojciech Wójcikowski
zamek
Autor: fot. FB Kolegium odbudowy zamku w Radomiu

Radomscy społecznicy nie ustają w staraniach od odbudowanie radomskiego zamku z czasów Kazimierza Wielkiego. Zanim jednak rozpocznie się rewitalizacja, trzeba ustalić kto będzie właścicielem budynku. Zainteresowany odbudową jest- zdaniem kolegium- marszałek województwa mazowieckiego.

Radomski zamek został wzniesiony w XIV wieku razem z systemem murów miejskich. Przez szereg lat przyjeżdżali tam kolejni władcy Polski. Stąd królestwem - w imieniu ojca- zarządzał przez dwa lata królewicz Kazimierz Jagiellończyk. Zamek został spalony podczas potopu szwedzkiego. Był wielokrotnie przebudowany, ale stracił swoją pierwotną funkcję. Obecnie pozostałości zamku to plebania kościoła farnego. Kuria jest zainteresowana przekazać budynek, który miałby być zrewitalizowany.

- Posuwamy się do przodu o wiele trudniej i o wiele wolniej w tej chwili, przez to że wszystko przestało działać na kilka miesięcy- mówi Jarosław Kowalik z Kolegium Odbudowy Zamku w Radomiu. - Jesteśmy po rozmowach z panem marszałkiem który zadeklarował pełne zaangażowanie się w to przedsięwzięcie i jego finansowanie.   Przypominam to nie są jakieś wielkie koszty. sam stan surowy bez około wtedy 4,5 do 5 milionów. Najważniejsze w tej chwili jest ustalenie formalne własności. Marszałek chcę, żeby ta własność była po stronie sejmiku województwa mazowieckiego.My, jako kolegium, wolelibyśmy, żeby jednak właścicielem była gmina miasta Radomia.  To jest kwestia około dwóch milionów złotych i no tutaj miasto nie jest w stanie w tej chwili podołać. Chociaż moglibyśmy wygospodarować tutaj te fundusze na ten cel.

Zdaniem przedstawicieli kolegium rewitalizacji zamku jego odbudowa potrwa 3 lata.

Potrzebujemy jednego sezonu archeologicznego na przeprowadzenie prac,  a później następnej zimy przygotowalibyśmy projekty.Przypominam że odbyła się konferencja naukowa w październiku ubiegłego roku gdzie profesorowi  z  naszego kraju przedstawiali swoje badanie na temat zamku.  W zasadzie wszystko wiemy. Oczywiście musimy przeprowadzić badania Dopiero wtedy będziemy wiedzieli, czy odbudowa będzie w w stylu gotyckim, czy w renesansowym - mówi Jarosław Kowalik

Społecznicy mają już pomysł na zagospodarowanie wyremontowanego zamku w Radomiu. Chcą, żeby powstało tam Europejskie Centrum Demokracji Szlacheckiej, a także Muzeum Św Kazimierza- gdzie znalazłoby swoje miejsce muzeum diecezjalne. Poza tym w wyremontowanym zamku powstałaby przestrzeń, opowiadająca o przeszłości budowli wzniesionej przez króla Kazimierza Wielkiego

Rozmowa z Jarosławem Kowalikiem Kolegium Odbudowy Zamku