Trzynasty ale nie pechowy. Festiwal Kameralne Lato, mimo epidemii, wróci do Radomia. Kiedy?

2020-06-30 16:07
Kameralne Lato Radom
Autor: Przemysław Skrzydło/Kameralne Lato

Nie w lipcu ale w sierpniu i w nieco zmienionej formule. XIII Ogólnopolskie Spotkania Filmowe "Kameralne Lato" zmieniają termin, ale mimo pandemii koronawirusa, wracają do Radomia. Festiwal rozpocznie się 9 sierpnia i potrwa do 15 sierpnia. Będą zmiany w programie, ale najważniejsze wydarzenia pozostaną. Jak zapewniają organizatorzy, będzie to inny festiwal, ale nie pechowy.

Początek lipca w Radomiu od kilkunastu lat należał do filmowców. Były warsztaty dla młodzieży, projekcje plenerowe, koncerty i imprezy towarzyszące. Tym razem plany pokrzyżowała epidemia koronawirusa, ale nie wykreśliła festiwalu "Kameralne Lato" z kalendarza imprez radomskich. Jak zapewniają organizatorzy, filmowcy wrócą do Radomia w sierpniu. - Przed nami szczególna, trzynasta edycja. Mamy czasy takie jakie mamy, więc całą ofertę programową dostosujemy do obowiązującego reżimu sanitarnego. Bezpieczeństwo zarówno widzów, jak gości i organizatorów festiwalu jest dla nas bardzo ważne - mówi Karolina Adamczyk, dyrektor festiwalu.

W programie pozostaną dwa konkursy dla młodych filmowców: główny i konkurs filmów odrzutowych Hyde Park. Będą też projekcje plenerowe i warsztaty oraz program dla dzieci. Pozostanie także społeczny charakter imprezy, bo od lat impreza jest organizowana we współpracy z mazowiecką policją. W tym roku temat przewodni warsztatów filmowych to nienawiść tzw. hejt w internecie. - Będziemy zastanawiać się nad sposobami przeciwdziałania temu zjawisku. Chcemy przyjrzeć się temu co powoduje hejt w głowach jednostek ale też jaki ma później wpływ na całe społeczeństwa - dodaje Karolina Adamczyk.

Festiwal "Kameralne Lato" czeka też na wolontariuszy. Mogą się zgłaszać osoby pełnoletnie, które nie tylko szukają sposób na spędzenia wakacji w mieście ale też nie boją się absorbującej pracy.