Tablica przypomni o radomskim getcie

2021-01-13 14:20 Wojtek Wójcikowski
Brama getta
Autor: źródło MZDIK

Jest specjalna tablica i napis w trzech językach. Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji w Radomiu zakończył montaż oznaczenia miejsca gdzie w czasie wojny znajdowała się brama do radomskiego getta żydowskiego. To projekt zrealizowany w ramach budżetu obywatelskiego.

Pierwotnie tablica miała być umieszczona przy ul. Wałowej, ale nie było na to technicznych możliwości. I tak tablica znajduję się przy ul. Szpitalnej, gdzie znajdowała się brama do getta.

- W uzgodnieniu z wnioskodawcą projektu zdecydowaliśmy się zaznaczyć drugą bramę przy ul. Szpitalnej. Umieściliśmy tam marmurową tablice otoczoną kostką brukową. Płyta ma ponad 3 metry szerokości. Jest na niej napis mówiący o tym, że w tym miejscu znajdowała się brama do radomskiego getta, obok ustawiony jest stent, na którym w trzech językach zaznaczony jest fakt, że takie wejście do getta było. Tym samym zaznaczamy i przypominamy, że w centrum miasta w okolicy rynku było getto żydowskie. Nie jest to może zbyt okazały element, ale świetna ciekawostka historyczna. - mówi Dawid Puton rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji w Radomiu

Wykonanie tablicy kosztowało około 50 tysięcy złotych.