Szpitale stawiają na zieleń. Czy skorzystają na tym pacjenci?

2020-09-15 17:52 AD
Ambulans. Fot. ilustracyjne
Autor: pixabay

Chodzi o tereny wokół lecznic, które mają stać się parkami służącymi pacjentom i odwiedzającym ich bliskim. ​Na rewitalizację terenu wokół szpitala przy ulicy Tochtermana w Radomiu dyrekcja placówki stara się pozyskać fundusze z budżetu obywatelskiego. Plany zainwestowania w zadrzewiony teren ma także dyrekcja szpitala w Pionkach. W obu placówkach te inwestycje mają przede wszystkim poprawić komfort pacjentów.

Wokół szpitala miejskiego w Radomiu mają być wytyczone nowe chodniki a nawierzchnia tych, które są ma być poprawiona. Mają być też wyraźnie oznaczone nowe miejsca parkingowe oraz ławki, kosze, czy oświetlenie. To jednak nie wszystko. Ważny punkt całej inwestycji to enklawa zieleni wokół szpitala, która ma służyć przede wszystkim pacjentom i odwiedzającym ich bliskim. - Planujemy nasadzenia drzew i krzewów, ale także bardziej przystosować teren wokół szpitala dla potrzeb osób niepełnosprawnych - wyjaśnia Elżbieta Cieślak, rzecznik lecznicy. Projekt tych zmian został złożony do budżetu obywatelskiego na 2021 rok, zyskał pozytywną opinię i został poddany pod głosowanie mieszkańców.

Podobne plany ma dyrekcja lecznicy w Pionkach, gdzie trwa przebudowa budynków szpitalnych i budowa nowych - wszystko na terenie, gdzie jest wiele drzew. Jak przyznaje Bernadeta Dudek dyrektor lecznicy po zakończeniu inwestycji budowlanych i wyposażeniu placówki, przyjdzie czas na zagospodarowanie terenów zielonych. Dodaje, że ty nie chodzi tylko o estetykę. - Liczne badania wskazują, że człowiek który przebywa wśród zieleni szybciej przechodzi proces rekonwalescencji i wraca do zdrowia. Już samo spoglądanie przez okno na soczystą zieleń poprawia komfort pracy i łagodzi stres - wyjaśnia Bernadeta Dudek.

Poparcie dla takich działań zgłaszają też organizacje zrzeszające pacjentów z chorobami przewlekłymi.