HOPR szkolenia medyczne

i

Autor: AD

Szkolenia medyczne w ukraińskich szkołach. Kolejna akcja Harcerskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego z Pionek

2023-02-21 15:04

W przededniu rocznicy wojny instruktorzy harcerstwa z Pionek ruszyli na Ukrainę. Będą szkolić uczniów i nauczycieli z tamtejszych szkół z udzielania pierwszej pomocy. To dziś najbardziej potrzebne - twierdzą.

Instruktorzy Harcerskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego ZH RP z Pionek rok temu pomagali uchodźcom na przejściach polsko - ukraińskich w Dorohusku i Medyce, potem pomagali tym, którzy najtrudniejszy czas postanowili przeczekać w Pionkach i Radomiu, w czasie wakacji był też obóz integracyjny nad Bałtykiem dla dzieci polskich i ukraińskich połączony z nauką języka angielskiego. Przed Świętami Bożego Narodzenia ruszyli z darami - żywnością i odzieżą - do ukraińskich miast. Od kilku miesięcy prowadzą też szkolenia medyczne w ukraińskich szkołach. Jak wyjaśnia harcmistrz Lidia Wierzbicka to teraz najpilniejsza potrzeba. 

- Mieszkańcy tam dobrze wiedzą, że bomba po prostu może spaść. Wybuch może być tuż obok. Chcą nieść pomoc i chcą to zrobić skutecznie i profesjonalnie. W Polsce jest prawny obowiązek udzielenia pomocy osobie poszkodowanej np. w wypadku, więc bardzo wiele osób jest przeszkolonych. W Ukrainie takiego przepisu nie było. Zresztą szkolenia w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej w Ukrainie w szkołach dopiero raczkują - wyjaśnia. 

Dlatego instruktorzy z Pionek zabrali ze sobą m. in. fantomy. Ten sprzęt pozostanie w Ukrainie, by mieszkańcy mogli doskonalić umiejętności, także po wyjeździe polskich instruktorów. Tym razem trasa wiedzie m. in. przez Lwów, Iwanofrankiwsk, Kołomyję i Czerniowce. Szkolenia będą się odbywały w szkołach a uczestniczyć w nich będą uczniowie, nauczyciele oraz grupa dorosłych mieszkańców. 

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE