Strażacy z Przysuchy odnowili zabytkowy wóz strażacki

2021-04-20 16:20 Wojtek Wójcikowski
zabytkowy wóz strażacki
Autor: Wojciech Wójcikowski

Zazwyczaj cieszą ich nowe wozy bojowe, ale sami dbają o prawdziwe zabytki. Strażacy z Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Przysusze poświęcili własny czas i energię by odnowić stary wóz strażacki z 1971. Teraz pojazd ​będzie ozdobą festynów, ale będzie wykorzystany w akcjach edukacyjnych.

Zabytkowego Jelcza jeszcze 20 lat temu można było zobaczyć w remizach Ochotniczych Straży Pożarnych w całym niemal kraju. Ten wyprodukowany w 1971 wcześniej był na wyposażeniu OSP w Białobrzegach. Kiedy samochód trafił już do Przysuchy musiał przejść lifting.

- Strażacy sami wykonali pracę przy tym pojeździe. Prace trwały rok. Ten pojazd bl na wyposażeniu ochotniczych straży pożarnej w powiecie białobrzeskim. Ostatnio był wykorzystywany w Bukównie. Pojazd został wybudowany przez zakłady samochodowe Jelcza, podwozie jest wzięte od stara 125. Samochód może zabrać 6 strażaków, może zabrać zbiornik wody o pojemności 2,5 tysiąca litrów. W pracach odrestaurowania tego pojazdu brali udział wszyscy strażacy z naszej jednostki. Robili to też w czasie wolnym od szkoleń czy prac gospodarczych. Samochód przeszedł przegląd techniczny i można nim śmiało działać. Ten samochód nie jest zbyt wygodny, ale dość dobrze radzi sobie na takich terenach leśnych gdyż on jest dość wąski i jest w stanie wjechać w trudno dostępne tereny. Przed pandemią ten pojazd był wykorzystywany w podczas różnego rodzaju dożynek spotkań, organizowaliśmy też piknik strażacki tu u nas na placu. Wykorzystujemy go tez do akcji edukacyjnych, kiedy jest mowa o bezpieczeństwie pożarowym- Marcin Sokół komendant Powiatowy Straży Pożarnej w Przysusze.

Remont zabytkowego wozu objął remont silnik, piaskowana zabudowa, autopompa i środek samochodu. Wóz strażacki został pomalowany na błyszczący czerwony kolor.