Sekretarz generalny ONZ: jestem zszokowany, że Kreml niszczy Kijów, miasto święte również dla Rosjan

2022-04-29 8:12
Antonio Guterres
Autor: PAP / EPA / Laurence Figa-Talamanca Antonio Guterres

Przebywający w czwartek z wizytą w Kijowie sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres stwierdził w wieczornej rozmowie z portugalską telewizją RTP, że jest zszokowany, że Kreml dokonuje ataków rakietowych w mieście, które jest “święte” nie tylko dla Ukraińców, ale również Rosjan.

Kijów ostrzelany podczas wizyty Guterresa

Guterres powiedział, że "szok" wywołany przez atak rakietowy, który miał miejsce zaledwie 2 km od hotelu, w którym przebywał, wynika z działania Rosji niszczącej “tak piękne miasto, jakim jest Kijów”, a nie z faktu, że przebywał w nim wówczas sekretarz generalny ONZ. "To miasto musi zostać oszczędzone z powodu swojego znaczenia historycznego i dziedzictwa kulturalnego", dodał. Szef ONZ wyjaśnił, że zarzuty wobec niego o późne przybycie do Kijowa nie mają podstaw, gdyż czekał on na "właściwy moment, który mógłby okazać się przełomem dla negocjacji".

Jan Tomaszewski o transferze Lewandowskiego i reprezentacji

"Ekstremalnie trudne zadanie"

Sekretarz generalny ONZ dodał, że obecnie trwają intensywne negocjacje w sprawie utworzenia korytarza humanitarnego dla ukraińskiej ludności cywilnej chroniącej się w “katakumbach” zakładu Azowstal w Mariupolu przed rosyjskim wojskiem. “Te rozmowy to ekstremalnie trudne zadanie. Mam nadzieję, że tym razem uda nam się przeprowadzić tę operację”, stwierdził Guterres. Podkreślił, że konieczne są działania, które “jak najszybciej zakończą wojnę na Ukrainie”. Zaznaczył, że wierzy, iż konflikt w tym kraju nie przerodzi się w trzecią wojnę światową. “Teoretycznie istnieje taka możliwość, ale wierzę, że w praktyce do tego nie dojdzie”, podsumował Antonio Guterres.

Źródło: PAP

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE