Ruszyła przebudowa dworców Pionki i Pionki Zachodnie

2022-11-23 12:15
Wizualizacja dworca
Autor: Źródło: www.pkp.pl

Rozpoczęły się pierwsze pracę budowlane które sprawią że oba dworce przejdą metamorfozę. Jakie pracę zostaną wykonane? O tym w artykule.

Jeden odzyska swój dawny blask a drugi zyska nowoczesny wygląd. Ruszyła przebudowa dworców Pionki i Pionki Zachodnie. Obecnie prowadzone są prace przygotowawcze i organizacyjne przed rozpoczęciem właściwych robót. Przebudowa obu dworców zakłada zarówno polepszenie estetyki jak i poprawę komfortu czy bezpieczeństwa.

W przypadku dworca Pionki, elewacji budynku zostanie przywrócony historyczny wygląd i kolorystka. Zostaną również odtworzone detale architektoniczne, a u szczytu fasady od strony miasta zostanie przywrócony symbol PKP z lat 20. XX wieku.

Wnętrze dworca połączy w sobie historię z nowoczesnością. Na parterze będzie się mieścić przestronny hol. W jego wystroju zostaną pozostawione elementy zabytkowe, takie jak kremowa posadzka z czerwonymi wstawkami, dwie kolumny, drewniana boazeria na ścianach. Ciekawostką będzie historyczny kaflowy piec, który również zostanie poddany renowacji. Hol po przebudowie dworca będzie w pełni klimatyzowany, a także wyposażony m.in. w ławki, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów, a także mapę dotykową dworca. Na parterze podróżni znajdą jeszcze toalety oraz niewielki lokal komercyjny. Tymczasem na piętrze budynku, gdzie dostaniemy się windą i klatką schodową, będzie mieścić się sala ślubów wraz zapleczem. - Czytamy w informacji prasowej

Warto również dodać, że zmiany pojawią się również w otoczeniu dworca Pionki. W jego pobliżu pojawi się wiata przystankowa na rowery, a także ławki, kosze czy oświetlenie. Z kolei przebudowa dworca zachodniego zakłada nadanie mu zupełnie nowego i nowoczesnego wyglądu:

Elewacja zyska bardziej nowoczesny charakter, dzięki jasnej kolorystyce tynków, z którą na piętrze będą współgrać żaluzje fasadowe w kolorze antracytowym. Nowością na elewacjach będą litery z nazwą dworca, podświetlane w kolorze białym, a także zegary na fasadach od strony miasta i peronów. Bryła budynku poszerzona zostanie na piętrze od strony peronów o poczekalnię zewnętrzną w formie wiaty z przeszkleniami z dwóch stron. Przedłużeniem poczekalni będzie klimatyzowany hol. Zostanie on wyposażony w ławki, kosze, gabloty z rozkładami jazdy, a także elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów. W jego sąsiedztwie znajdą się pomieszczenia kasy biletowej oraz toalety. Z kolei na parterze dworca będzie mieścić się niewielki lokal komercyjny na wynajem. Nowością w budynku będzie winda, która połączy obydwie kondygnacje dworca. - Czytamy dalej w informacji.

Przebudowa obu dworców zakłada również wprowadzenie rozwiązań sprzyjających środowisku czy poprawie bezpieczeństwa. Dodatkowo pojawią się ułatwienia dla osób niepełnosprawnych w tym m.in. ścieżki prowadzące dla osób niedowidzących czy oznaczenia w alfabecie Braille’a. Termin otwarcia dworców po przebudowie zaplanowano na koniec przyszłego roku.​ Łączny koszt obu inwestycji wynosi ponad 14,55 mln złotych.

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE