szpikowski

i

Autor: Wojciech Wójcikowski

Ruszają prace przy budowie terminala

2020-03-06 14:24

22 miesiące - tyle czasu będzie miał wykonawca na zaprojektowanie i budowę terminala w Radomiu. Dziś Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze podpisało umowę z firmą ze Skierniewic na wykonanie prac.

Przypomnijmy. Radomskie lotnisko ma być gotowe na przejęcie części pasażerów z lotniska Warszawa Okęcie. Chodzi przede wszystkim o loty czarterowe i niskokosztowe. Terminal ma być przygotowany na przyjęcie 3mln pasażerów rocznie. Jego wielkość ma wynieść 30 tys metrów kwadratowych. W przyszłości, gdy zajdzie taka potrzeba terminal może zostać rozbudowany i przygotowany do przyjęcia 9 mln pasażerów. Proces wyłaniania wykonawcy radomskiego terminala trwał kilka miesięcy. Firmy startujące w przetargu składały odwołania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego - co wydłużyło cały proces. Finalnie PPL zdecydował się na zorganizowanie aukcji elektronicznej. W jej wyniku zadeklarowana kwota wyniosła 280 milionów złotych, a termin realizacji inwestycji ma zająć 22 miesiące.

- Chcemy, żeby to był terminal nowoczesny - mówi prezes PPL Mariusz Szpikowski. - Zależy nam na tym, aby był funkcjonalny. Chciałbym, aby pasażerowie czuli się tutaj komfortowo. Ważne, aby ta obsługa na lotnisku przebiegała sprawnie. Pasażerowie czarterowi- wyruszający na wakacje z tego lotniska traktują terminal jako centrum handlowe. Chcą tu milo spędzić czas. Zrobić potrzebne zakupy, czy zjeść posiłek przed wejściem do samolotu. Musimy pamiętać, że terminal obok drogi startowej jest główną inwestycją na lotnisku.

Firma, która zajmie się projektowaniem i budową terminala jest świadoma zadania jakie należy wykonać.

- Perspektywa budowania największego terminala w Polsce jest dla nas uskrzydlająca - mówi Sławomir Nowak prezes firmy, która zajmie się budową terminala. - Przez 22 miesiące dołożymy starań aby najpierw zaprojektować i zbudować terminal. Proces prowadzenia te inwestycji jest nowoczesny i specyficzny. Terminal będzie wyposażony w 30 stanowisk check-in, 10 stanowisk gate, 8 stanowisk kontroli bagażu i kontroli osobistej. Czujemy się na siłach, aby spełnić to zadanie. Bardzo starannie skalkulowaliśmy koszty budowy i udało się nam po trzech wygranych licytacjach dojść do takiego stanu, w którym zostaliśmy uznani za wiarygodnych partnerów przy budowie tego terminala.

Projektowanie i wizualizowanie terminala ma zająć 6 miesięcy. Prace mają trwać krócej niż 18 miesięcy, ponieważ proces odbiorów i uzyskiwania zgód na użytkowanie będzie trwać kilka tygodni. Aktualnie na lotnisku prowadzone są prace związane z przebudową i wydłużeniem drogi startowej z 2000 m do 2500 m wraz z urządzeniami nawigacyjnymi i systemami bezpieczeństwa dla startujących i lądujących maszyn. PPL zapowiedział także, że w 2020 roku mają być ogłaszane kolejne przetargi na budowę obiektów kubaturowych, układu drogowego, świateł na pasie startowym i wieży PAŻP.