musztra

i

Autor: Wojciech Wójcikowski

Edukacja

Radomscy uczniowie wicemistrzami Polski w musztrze paradnej. Ćwiczą 7 razy w tygodniu!

2023-06-02 14:38

Trenują siedem dni w tygodniu, ale ich wysiłek i zaangażowanie zaprocentowały. Kompania klas mundurowych z Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Radomiu została wicemistrzem Polski w musztrze paradnej szkół ponadpodstawowych.

Tytuł uzyskano w w Mistrzostwach Polski w musztrze paradnej szkół ponadpodstawowych organizowanych w Zakopanem. Lepsza okazała się jedynie drużyna gospodarzy. Swój układ 15 młodych ludzi ćwiczyło od września.

- Cieszymy się, że nasza kompania jako mistrzowie Mazowsza zostaliśmy wytypowani do Mistrzostw Polski. I tam udało nam się zająć drugie miejsce. W szkole realizujemy program przygotowania wojskowego już od 12 lat. Kształtujemy przez to podstawy pro obronne i patriotyczne. W tej grupie, która zdobyła wicemistrzostwo znajduję się 15 uczniów i dowódca. Całe przygotowania odbyły się pod opieką nauczyciela - mówi Katarzyna Kołodziejska dyrektor Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Radomiu.

Do kompanii ćwiczącej musztrę nie jest łatwo się dostać, a same treningi wymagają czasu i poświęceń.

- Kryteria naboru do tego rodzaju kompanii są bardzo surowe. Przede wszystkim ważna jest sprawność fizyczna. Potem jest etap selekcji do grupy. Co roku zgłasza się 60 uczniów, a zostaje około 15-20 osób. Potem same treningi to ciężka praca. Tak naprawdę spotykamy się codziennie, także w soboty i niedziele - mówi Paweł Raczyński nauczyciel w Zakładzie Doskonalenia Zawodowego i opiekun kompanii.

Uczniowie ćwiczący musztrę są dumni, że udało się uzyskać wicemistrzostwo Polski.

- Cztery lata ćwiczę musztrę paradną i daję mi to olbrzymią radość i satysfakcję. Ciężką pracą można wiele osiągnąć. Zdobycie drugiego miejsca w Zakopanem to ogromne wyróżnienie - mówi Adrian Mędrek uczeń ZDZ w Radomiu.

W tym roku kompania wykonywała swoją musztrę już 50 razy.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE