Radom ma dwóch honorowych obywateli miasta

2021-02-23 15:05 Wojtek Wójcikowski
Ulica Stefana Żeromskiego na przestrzeni lat
Autor: fotopolska.eu 3 maja 2006 , Ulica Żeromskiego

Teresa Grodzińska i Józef Marjański zostaną nowymi honorowymi obywatelami miasta. Zdecydowali o tym radni rady miejskiej podczas sesji. Kandydatury nie wzbudziły żadnych wątpliwości. Wszyscy radni głosowali za.

O nadanie tytułu Honorowego Obywatela Miasta Radomia dla Grodzińskiej i Marjańskiego wnioskował do rady miejskiej prezydent Radomia. Wniosek uzasadnił i ich zasługi dla miasta i kraju przypomniał wiceprezydent Mateusz Tyczyński.

- Pierwsza kandydatura to Józef Marjański o którym marszałek Józef Piłsudski mówił, że był "pierwszym z dzielnych", żołnierz legionów Piłsudskiego. Polskiej Organizacji Wojskowej a także współtwórca Republiki Radomskiej, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej z 1920 roku. Trzykrotnie odznaczony krzyżem walecznych, a pośmiertnie orderem Virtuti Militari. Pochowany w Białymstoku którego to miasta broniąc zginął, ekshumowany i pochowany na cmentarzu przy ulicy Limanowskiego. Postać absolutnie przypominająca o tym jak wiele można poświęcić dla ojczyzny zarówno tej dużej ojczyzny jakie tej małej ojczyzny. Prezydent wnioskuję o honorowe obywatelstwo dla Teresy Grodzińskiej również postaci heroicznej sanitariuszki, która w czasie wojny polsko-bolszewickiej odznaczyła się bohaterską postawą. Pierwsza Polka która została pośmiertnie odznaczona krzyżem złotym Virtuti Militari. W czasach drugiej Rzeczypospolitej stała się symbolem poświęcenia życia dla ojczyzny i stawiana tak naprawdę w jednym rzędzie z lwowskimi orlętami. Jej pogrzeb w Radomiu były ogromnym manifestacją. Postać która nie ma skazy, może służyć za wzór dla następnych pokoleń - mówił podczas sesji wiceprezydent Mateusz Tyczyński.

Medal i dyplom dla rodzin honorowych obywateli miasta zostanie przyznany podczas uroczystej sesji rady miejskiej. Do tej pory tytuł Honorowego Obywatela Miasta Radomia otrzymali m.in. Józef Piłsudski, Ignacy Daszyński, papież Jan Paweł II, Lech Wałęsa, Lech Kaczyński, Andrzej Wajda czy Leszek Kołakowski.