Zaburzanie emocjonalne wśród dzieci i młodzieży wymagają uwagi! Radom plasuje się w czołówce prób samobójczych w wieku adolescencji.

i

Autor: pixabay

Radom. Chcą wspierać zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży.

2022-11-23 11:26

Utrudniony dostęp do specjalistów zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży, brak psychoedukacji w szkołach - to tylko niektóre wnioski jakie pojawiły się w trakcie tworzenia Obywatelskiej Inicjatywy Uchwałodawczej. Autorem programu jest Stowarzyszenie Kombinat Aktywności Społecznej. Diagnoza została postawiona w oparciu o zdanie specjalistów z różnych środowisk w tym pracowników MOPS-u, szkół, psychologów, psychiatrów i przedstawiciele organizacji pozarządowych.

Zapewnienie psychiatry, psychologa i szereg działań psychoedukacyjnych dla dzieci i młodzieży - to tylko niektóre działania zaplanowane w ramach Obywatelskiej Społecznej Inicjatywy Uchwałodawczej. Autorem projektu jest Stowarzyszenie Kombinat Społeczny. - Z pomocą specjalistów sprawdziliśmy potrzeby w Radomiu w zakresie wsparcia psychicznego dzieci i młodzieży - mówi Konrad Budzyński, koordynator wolontariuszy w stowarzyszeniu:

Nasz projekt w głównej mierze polega na promocji zdrowia psychicznego wśród dzieci i młodzieży. Zaangażowaliśmy osoby z naszego lokalnego środowiska, które działają na rzecz zdrowia psychicznego dzieciaków tak, żebyśmy mogli zdiagnozować braki i problemy opieki zdrowotnej w tym obszarze w Radomiu, po to, abyśmy byli wstanie usprawnić ten system. Głównie borykamy się z problemami kadrowymi. Jest mocno utrudniony dostęp do specjalistów na terenie Radomia zajmującymi się tym tematem. Lokalnie działa jeden psychiatra dziecięcy. Ludzie mają też problem z wiedzą dotyczącą tego jaki specjalista zajmuje się jakimi problemami natury psychicznej, czyli od czego jest psychiatra, psycholog, czy psychoterapeuta i właśnie z tego względu chcemy też zainicjować takie działania psychoedukacyjne w Radomiu. 

- W odpowiedzi na te problemy stworzyliśmy obywatelski projekt uchwałodawczy. Chcemy, aby zaczął on funkcjonować w przestrzeni miejskiej - dodaje Budzyński:

Zbieramy podpisy pod naszym projektem. Potrzebujemy 500 podpisów, aby projekt trafił pod obrady Rady Miejskiej w Radomiu. Można składać podpisy zgłaszając się do naszego biura w Domu Rzemiosła w Radomiu przy ulicy Kilińskiego, można też wydrukować sobie projekt, podpisać i przynieść do naszego biura.

Projekt można popisać również podczas konferencji, w której autorzy projektu opowiedzą szerzej o całej inicjatywie i działaniach, które zamierzają podjąć. Konferencja już jutro, 24 listopada,  o godzinie 11 w Akademii Handlowej Nauk Stosowanych przy ulicy Traugutta.