chora

i

Autor: źródło: Pixabay, zdjęcie ilustracyjne

Przybywa chorych na grypę

2020-02-14 11:50

W dwóch pierwszych tygodniach lutego radomski sanepid zarejestrował wzrost zachorowań na grypę. To choroba, która może wywoływać wiele komplikacji. W sezonie jesienno-zimowym ważna jest odpowiednia profilaktyka i zachowanie zasad higieny.

Katar, kaszel, bóle mięśni - sezon na grypę właśnie się zaczyna. Z danych sanepidu wynika, że chorują głównie dzieci, niż osoby starsze. Ma to związek z prowadzonymi akcjami szczepień dla seniorów.

-  Od 1 października 2019 roku do 7 lutego tego roku zanotowaliśmy 41 tys. przypadków zachorowań na grypę - mówi Małgorzata Gregorczyk, rzecznik radomskiego sanepidu. - Od początku roku zachorowało 14 448 osób, z czego 11 tys. na obszarze Radomia, natomiast 3 tys. w powiecie radomskim. W styczniu nie mieliśmy wielkiego wzrostu zachorowań, dopiero od początku lutego chorych zaczęło przybywać. Tylko w pierwszym tygodniu tego miesiąca do lekarzy zgłosiło się 6,5 tys osób, to o 2,4 tys. więcej niż rok wcześniej. Te wszystkie dane pochodzą z przychodni, natomiast jest duża grupa ludzi, która chorując nie zgłasza się do lekarza.   

Pracownicy sanepidu apelują i proszą, by jesienią, zimą i wiosną dbać o siebie; ubierać się tak, aby nie przegrzewać i zbytnio nie wychładzać swojego organizmu, dbać o aktywność fizyczną, zwiększać swoją odporność poprzez właściwe odżywianie się, a także przestrzegać zasad higieny.

- Grypa to niebezpieczna choroba, którą można się zarazić poprzez kontakt - mówi Małgorzata Gregorczyk. - Dlatego powinniśmy przestrzegać zasad higieny; często myć ręce i wietrzyć pomieszczenie, w którym przebywamy. Unikajmy też miejsc, gdzie przebywa dużo ludzi. Zachęcamy także do szczepień przeciwko grypie, jest to dobra forma ochrony przed zachorowaniem. Szczepić się można także w trakcie w okresie jesienno-zimowym. Po zaszczepieniu przeciwciała ochronne są wytwarzane w organizmie już od 7 dnia i utrzymują się do 12 miesięcy. Szczepionki przeciw grypie można zakupić w aptece. Jeśli już zachorujemy na grypę ważne, byśmy pozostali w domu. Grypę należy wyleżeć i wygrzać, pić dużo herbatek rozgrzewających.

Sama grypa nie jest zagrożeniem dla życia, jednak jej powikłania już mogą być groźne. Należą do nich zapalenie płuc, oskrzeli czy mięśnia sercowego.