Praca na wakacje w Radomiu – czy ciężko ją znaleźć?

2022-08-19 15:40
Praca na wakacje w Radomiu – czy ciężko ją znaleźć?
Autor: Materiały prasowe Zdjęcie poglądowe

Młodzi ludzie czas wakacji i przerwy od nauki szkolnej czy akademickiej wolą poświęcić na pracę i zarobienie dodatkowej gotówki, niż na odpoczynek. Z tego też powodu obserwuje się, że w miesiącach letnich jest znacznie więcej młodych pracowników zainteresowanych poszukiwaniem zatrudnienia dodatkowego czy sezonowego. W miejscowościach turystycznych znalezienie pracy na wakacje jest banalnie proste, gdyż zazwyczaj wolnych wakatów jest więcej niż chętnych do pracy. Jak sytuacja prezentuje się w Radomiu? Sprawdź, czy ciężko jest znaleźć zatrudnienie na okres wakacji w tym mieście.

Rynek pracy w Radomiu - jak wygląda?

Radom jest miastem na prawach powiatu i leży w województwie mazowieckim około 105 km od Warszawy, zaś liczba ludności wynosi niewiele ponad 200 000 osób. Choć mogłoby się wydawać, że niewielka odległość dzieląca Radom od Warszawy może mieć pozytywny wpływ na poziom zatrudnienia i liczbę osób pozostających bez pracy, to sytuacja niestety nie wygląda zbyt satysfakcjonująco. W czerwcu 2022 roku stopa bezrobocia w województwie mazowieckim wynosiła jedynie 4,3%, z czego w samej stolicy raptem 1,7%. Tak wysoki stan zatrudnienia niestety w żaden sposób nie oddziałuje na pobliski Radom, w którym w czerwcu 2022 roku pozostawało bez pracy 9,5% wszystkich mieszkańców.

Choć sytuacja wydaje się dramatyczna i niezrozumiała, to z każdym rokiem w minimalnym stopniu różnica w zatrudnieniach w obydwu miastach jest coraz mniejsza. Stopa bezrobocia w czerwcu 2021 roku wynosiła 10,3%, co oznacza, że przez ostatni rok zmalała o 0,8%.

Jak powyższe dane prezentują się na rzeczywistych obliczeniach? W czerwcu obecnego roku zarejestrowanych bezrobotnych w Radomiu było ponad 8000 osób. Problem wynika przede wszystkim z tego, że młodzi ludzie chętniej wyjeżdżają do dużych miast (w tym przypadku do Warszawy), by tam zdobyć lepsze wykształcenie i pracę za godziwe wynagrodzenie. Nowych ofert pracy w Radomiu nie brakuje, jednak według danych, pod koniec 2021 roku na jedną ofertę pracy przypadało 15 bezrobotnych.

Praca na wakacje w Radomiu – czy ciężko ją znaleźć?
Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

Jak znaleźć pracę na wakacje?

Praca na wakacje jest świetną okazją na podreperowanie budżetu, uzbieranie oszczędności lub zebranie pieniędzy na wybrany, konkretny cel, na przykład pierwszy samochód. Najczęściej za wakacyjnym wakatem rozglądają się młodzi ludzie, czyli studenci lub nieletni, którzy mając do dyspozycji jedynie czas wolny przez okres wakacji nie mogą pozwolić sobie na szukanie stabilnego zatrudnienia na pełny etat.

Charakterystyka pracy wakacyjnej jest zależna od miejscowości, w której trwają poszukiwania zajęcia. W miejscowościach turystycznych łatwiej o dobrze płatną posadę czy pracą w gastronomii z nadzieję na duże napiwki. Jednak Radom jako miasto oddalone od Warszawy o 1,5 godziny drogi samochodem nie jest w żadnym stopniu miastem turystycznym. Dodatkowo problemy z ogólnym poziomem zatrudnienia i dość wysoką jak na województwo mazowieckie stopą bezrobocia niosą za sobą fatalne skutki również w przypadku samej pracy wakacyjnej.

Aby znaleźć dorywczą pracę na czas wakacji najlepiej będzie rozpocząć poszukiwania na własną rękę. W internecie można znaleźć mnóstwo ofert pracy w Radomiu, ale w przypadku szukania pracy sezonowej lepiej mieć się na baczności i ostrożnie dobierać propozycje.

Praca na wakacje w Radomiu na GoWork.pl jest łatwa do znalezienia. Każda oferta jest sprawdzana pod kątem wiarygodności, dzięki czemu można mieć pewność, że zarówno sam zakład pracy, jak i oferowane stanowisko są godne zaufania. Jest to szczególnie ważne zwłaszcza w przypadku pracy wakacyjnej, pracy dla studentów czy pracy dodatkowej, sezonowej. Niektórzy pracodawcy liczą na naiwność i brak doświadczenia zawodowego młodych ludzi, co pozwala nie tylko na liczne kłamstwa i oszustwa, ale też niewypłacalność czy problemy z umową.

Praca na wakacje w Radomiu – czy ciężko ją znaleźć?
Autor: Materiały prasowe Zdjęcie poglądowe

Oferty pracy wakacyjnej w Radomiu

W Radomiu, jako w mieście położonym w nieciekawym turystycznie regionie, ewentualne zatrudnienie sezonowe można znaleźć na posadach, które na ogół dostępne są przez cały rok. W przypadku uczniów i studentów warto zapamiętać fakt, że są to osoby, które nie mają jeszcze żadnego kierunkowego wykształcenia, jak również doświadczenia zawodowego. Z tego też powodu należy brać pod uwagę wyłącznie takie oferty pracy, gdzie nie są wymagane żadne specjalne kompetencje, a jedynie możliwość szybkiego przyuczenia. Kogo najczęściej poszukują pracodawcy w Radomiu na okres wakacji? Zazwyczaj są to:

 • przedstawiciele handlowi,
 • ankieterzy i teleankieterzy,
 • pracownicy call center,
 • pracownicy w biurze obsługi klienta,
 • pomoce kuchenne,
 • kucharze i kelnerzy w różnego rodzaju kawiarniach, barach i restauracjach (również fast food),
 • pracownicy produkcji, na przykład do pakowania towarów,
 • sprzedawcy i pracownicy wspierający w sklepach z odzieżą nową i używaną,
 • pracownicy sklepów do wykładania towarów i inwentaryzacji,
 • pracownicy fizyczni do lekkich prac niewymagających kwalifikacji i doświadczenia,
 • sprzątaczki,
 • pomoce do domu i do ogrodu (grabienie, pielenie).
Praca na wakacje w Radomiu – czy ciężko ją znaleźć?
Autor: Materiały prasowe Zdjęcie poglądowe
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE